Debata o priorytetach polskiej polityki europejskiej i współpracy wyszehradzkiej z udziałem Młodych Konserwatystów
Wyzwania dla Unii Europejskiej – kryzys migracyjny, kryzys finansowy, Brexit i sytuacja na Ukrainie, były tematem debaty zorganizowanej przez Konservativ Ungdom.
1 października br. w siedzibie Młodych Konserwatystów (Konservativ Ungdom, młodzieżówka Konserwatywnej Partii Ludowej) w Kopenhadze miała miejsce debata „Przyszłość Europy” z udziałem ambasadorów państw Grupy Wyszehradzkiej akredytowanych w Danii. Prezentacje, po których nastąpiła seria pytań i dyskusja, koncentrowały się m.in. na wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska oraz jej poszczególne państwa członkowskie, począwszy od kryzysu migracyjnego (w tym umowa UE – Turcja), kryzysu finansowego – kondycji strefy euro, przez implikacje Brexitu, bezpieczeństwo energetyczne, po sytuację na Ukrainie, w Syrii i relacje Zachodu z Rosją. Wiele uwagi poświęcono także współpracy i inicjatywom na rzecz przezwyciężenia ww. kryzysów podejmowanym w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Chargé d’affaires a.i. RP akcentował w swym wystąpieniu oraz wypowiedziach przede wszystkim takie kwestie, jak przewodnictwo RP w Grupie Wyszehradzkiej (2016-2017) i jego priorytety, doniosłość Procesu Bratysławskiego i ustalenia wrześniowej, nadzwyczajnej Rady Europejskiej w stolicy Słowacji (wspólne oświadczenie PL, CZ, SK i HU), koncepcja elastycznej solidarności, w tym udział Polski w szeregu działań na rzecz wzmocnienia zewnętrznych granic UE, pomocy krajom dotkniętym skutkami presji migracyjnej oraz pomocy humanitarnej i stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie, decyzja o ulokowaniu w Warszawie siedziby Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, konieczność przywrócenia równowagi instytucjonalnej (na korzyść Rady Europejskiej) i zwiększenia roli parlamentów narodowych w UE, proeuropejskość społeczeństwa polskiego, a także konieczność zachowania przez UE czterech wolności, w tym swobodnego przepływu osób, jako fundamentu wspólnego rynku – będącego nie tyle „problemem” dla p.cz. i UE, co źródłem wzrostu i dobrobytu. Podkreślona także została rola budowania synergii regionalnej na linii Północ – Południe (Nordycka Rada Ministrów – Rada Bałtycka – Grupa Wyszehradzka, tzw. NB8 + V4).
W debacie uczestniczyli ambasadorowie Republiki Czeskiej (J. Brodsky), Rep. Słowackiej (B. Gandel) i Węgier (L. Hellebrandt) oraz Chargé d’affaires a.i. RP A. Soroko. Wydarzenie zgromadziło ok. 40 aktywistów kopenhaskiego oddziału Konservative Ungdom, formującego przyszłe elity duńskiego życia politycznego.
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Debata „Młodych Konserwatystów” – Konservativ Ungdom (kopenhaga.msz.gov.pl)