Prawo w Danii – kilka zagadnień takich jak: alkohol, posiadanie noża, pies Przepisy prawne w Danii określają sytuacje, za które można otrzymać karę grzywny lub wieloletniego pozbawienia wolności. W Danii nie można nosić przy sobie noża sprężynowego, czyli takiego z chowanym ostrzem ani różnego rodzaju gazów. Posiadanie noża w Danii jest niezgodne z prawem, jeśli ma on długość ostrza przekraczającą 12 cm i nie jest uzasadniony…
Kategoria: Prawo

Obostrzenia w Danii
Obostrzenia w Danii nie są bardzo uciążliwe, więc wielu Duńczyków je przestrzega Obostrzenia w Danii. Maseczki w Danii są nieodłącznym elementem ochrony przed zakażeniem COVID. Rekomenduje się noszenie ich w przestrzeni publicznej: na dworcach, lotniskach, autobusach, pociągach, sklepach, centrach handlowych, restauracjach, barach i kafejkach. Certyfikat COVID w Danii wymaga się przy przejazdach pociągami i autobusami…

Dyżur konsularny w Aalborg
Dyżur konsularny w Aalborg – 25 marca 2017 r. Nie ma już wolnych miejsc na dyżurze konsularnym w Aalborgu w dniu 25 marca 2017 r. Z przykrością informujemy, że wszystkie miejsca na dyżurze konsularnym w Aalborgu, który odbędzie się w dniu 25 marca br., są już zajęte. Osobom, które zapisały się na dyżur przypominamy najważniejsze informacje:…

Dyżur konsularny w Aalborg
26 listopada 2016 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 15:30 odbędzie się w Aalborg dyżur konsularny. Referat do Spraw Konsularnych Ambasady RP w Kopenhadze informuje, że 26 listopada 2016 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 15:30 odbędzie się w Aalborg dyżur konsularny. Miejsce dyżuru: Lokale konferencyjne 3 F, Hadsundvej 184, 9000 Aalborg. Zgłoszenia…

Polacy zerwali z przeświadczeniem, że z lekarzem nie można wygrać
Odszkodowania za błędy medyczne – o czym warto wiedzieć? Co roku rośnie liczba spraw związanych z popełnianymi przez lekarzy błędów. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości pacjentów o przysługujących im prawach w zakresie ubiegania się o odszkodowanie. Stowarzyszenie Primum Non Nocere szacuje, że rocznie w Polsce dochodzi do 20-30 tysięcy błędów spowodowanych przez medyków….

Polski samochód w Danii
Polski samochód w Danii – ważne Poniższe informacje nie dotyczą osób, które przyjeżdżają do Danii w celach turystycznych. Obowiązek rejestracji pojazdów Zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą podatku rejestracyjnego przygotowaną przez duński urząd skarbowy, która dostępna jest także w j.polskim: INFORMACJA SKAT – http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1809637&vId=205092&lang=US Każdy cudzoziemiec zamierzający osiedlić się w Danii…

Legalizacja pobytu w Danii
Legalizacja pobytu w Danii, warto wiedzieć Pobyt turystyczny, pobyt nie przekraczający 3 miesięcy W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu uzyskuje też członek rodziny…

Podróżowanie po Danii
Podróżowanie po Danii na zagranicznych numerach rejestracyjnych Jeżeli pobyt w Danii będzie krótszy niż 185 dni w okresie 12 miesięcy to można poruszać się po Danii samochodem na zagranicznych numerach rejestracyjnych pod warunkiem, że wystąpi się do SKAT o pozwolenie. Jeżeli pobyt w Danii będzie krótszy niż 185 dni w okresie 12 miesięcy to można…

Azyl dla przemycanych zwierząt – fundusze norweskie
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Obszar Schengen Azyl dla przemycanych zwierząt Prawo międzynarodowe nakłada na Polskę obowiązek zwalczania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Wiąże się z tym obowiązek zapewnienia właściwych warunków opieki, przetrzymywania i kwarantannowania przemycanych zwierząt. Tym bardziej, że zwierzęta są przewożone w skandalicznych warunkach. Przykładowo, żółwie są…

Podatek VAT w Danii
Od dnia 1 stycznia 2009 r. dla zagranicznych firm świadczących usługi w Danii obowiązuje odwrócony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że firma Polska sprzedająca na terenie Danii usługi duńskim firmom-zleceniodawcom, nie nalicza na wystawianych przez siebie fakturach podatku VAT. Duński zleceniodawca jest zobowiązany naliczyć, na podstawie otrzymanej faktury, i zapłacić Urzędowi Skarbowemu 25 % VAT…

Dni poradnictwa ZUS w Danii
Dni poradnictwa ZUS i NFZ Zapraszamy do uczestnictwa w dniach poradnictwa ZUS oraz NFZ, które odbędą się w Viborg (4 czerwca 2016 r.) oraz Aalborg (5 czerwca 2016 r.) Zapraszamy na spotkania z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, które odbędą się 4 czerwca w Viborg oraz 5 czerwca w Aalborg. Specjaliści ZUS…

Grenlandia zależna od Danii
Dlaczego Grenlandia zależna od Danii? Grenlandia jest zależna od Danii. Nie jest członkiem Unii Europejskiej jak i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Paszport jest dokumentem który uprawnia do wjazdu bez wizy. Pobyt turystyczny w Grenlandii wynosi 3 miesiące. Występują tutaj częste zmiany pogody. Jeżeli odwiedzamy miejsce niezabudowane w Grenlandii to trzeba mieć zezwolenie Ministerstw ds. Wewnętrznych, Natury…

Karta pobytu w Polsce – wymiana
Wymiana karty pobytu. Kiedy należy wymienić kartę pobytu? Kartę pobytu wymienia się w przypadku: zmiany danych umieszczonych w dotychczasowej karcie pobytu; zmiany wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tej karcie w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację posiadacza karty; jej utraty; jej uszkodzenia; przejęcia przez Rzeczpospolitą Polską odpowiedzialności za…

Zabezpieczenia społeczne w Danii
Dania dysponuje najwyższym poziomem świadczeń społecznych w Europie. Przeciwnicy systemu argumentują, że jest to rozwiązanie demotywujące do podejmowania pracy przez osoby niskowykwalifikowane, które więcej przychodów otrzymują ze świadczeń socjalnych, aniżeli z pracy. Najnowsze badania przeprowadzone przez duńską Konfederację Pracodawców (Dansk Arbejdsgiverforening/DA) wskazują, że osoba ubiegająca się o świadczenia socjalne otrzymuje, po opodatkowaniu, około 80%…

Złamanie duńskich przepisów BHP – co nas czeka
Złamanie duńskich przepisów BHP i nakaz kontaktu z autoryzowanym doradcą ds. środowiska pracy W przypadku kontroli przeprowadzonej przez Duński Urząd Inspekcji Pracy i stwierdzenia wielu naruszeń duńskich przepisów ww. Urząd może wydać kontrolowanej firmie nakaz skontaktowania się z autoryzowanym doradcą ds. środowiska pracy. Doradca przeszkoli z obowiązujących przepisów, poradzi jak zapobiegać problemom oraz pomoże…

Polka wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim
Jakie prawa mają w pracy osoby wychowujące dzieci? Kobieta, która niedługo po porodzie wraca do pracy, musi mieć zapewnioną możliwość opieki nad dzieckiem. Na szczęście polskie przepisy prawne nie są oderwane od rzeczywistości i zapewniają matkom szereg przywilejów. To, czy zawsze są one respektowane, zależy od nastawienia i woli pracodawcy. Kobieta wracająca do pracy…

Przestrzeganie przepisów BHP w Danii
WAŻNE! Szkolenie BHP dla polskich firm działających w Danii Duńskie prawo wymaga, aby w każdej firmie zatrudniającej powyżej 10 pracowników ustanawiać jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za przestrzeganie przepisów BHP. Powyższe prawo obowiązuje również wszystkie firmy zatrudniające 5 lub więcej osób przez co najmniej 2 tygodnie na budowie. Osoby wybrane w firmie na przedstawicieli ds. BHP,…

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) PIT składa się w miejscu zamieszkania według stanu na koniec grudnia poprzedniego roku. Podatek od osób fizycznych płaci każda osoba, która osiąga dochód, np. pobiera wynagrodzenie (na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych – więcej informacji na temat różnych umów jest dostępnych tutaj), czy też uzyskuje dochody…

Działalność regulowana
Działalność regulowana Oprócz rejestracji działalności regulowanej w Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), wymagany jest także wpis do rejestru regulowanej działalności gospodarczej. Wpisu do rejestru działalności regulowanej nie należy mylić z zarejestrowaniem działalności, albowiem są to odrębne ewidencje. Nie ma jednego organu rejestrowego działalności regulowanej – w zależności od rodzaju…

Oznakowania numerem RUT w Danii
Zasady oznakowania numerem RUT placów budów i samochodów firm zagranicznych w Danii Tablice informacyjne na budowach Zgodnie z § 78 duńskiej Ustawy o VAT Nr 106 z 23.01.2013, której tekst w języku duńskim dostępny jest na stronie https://www.retsinformation.dk/Forms/r0710.aspx?id=144991, na budowach (na terenie prywatnym), na którym firma stawia nową konstrukcję lub/i wykonuje remont, modernizuje, przebudowuje itp….

Podatki w Danii
Podatki w Danii – opis całego systemu podatkowego Rodzaje podatków Dania jest krajem, w którym obciążenia podatkowe są jednymi z najwyższych w Europie. Minimalną stawkę opodatkowania dochodów w 2013 r. określono na poziomie 44,63%, a maksymalną w wysokości 51,7%. Jak podaje EUROSTAT, w 2011 r. przeciętny duński obywatel oddał państwu 48,6% swojego dochodu w formie…

Dania i Norwegia wywiozą broń chemiczną z Syrii
Based on decisions by the United Nations Security Council and the OPCW, Norway and Denmark have agreed to offer a joint contribution to the transportation of chemical warfare agents out of Syria. The joint operation will include naval frigates and specialized cargo vessels from both countries. Denmark will lead the maritime operation, whereas Norway will…