Rocznica katastrofy lotniczej polskiej załogi Halifaxa 309 w Slaglille
Jak co roku przedstawiciele Ambasady RP uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy samolotu RAF Halifax 309 z dnia 17 września 1943 r.
Nikt nie jest większy niż ten, kto poświęca swe życie dla innych – to słowa na pomniku wzniesionym dla upamiętnienia pięciu Polskich lotników, członków załogi samolotu RAF, zestrzelonego nad Danią 17 września 1943 roku w okolicach Slaglille. Polacy, członkowie załogi Halifaxa 309, którzy zginęli podczas lotu powrotnego z misji dostarczenia dwóch Cichociemnych do Polski, pochowani zostali na miejscowym cmentarzu w Slaglille. Duńczycy dokonali pochówku wbrew rozkazom nazistowskiego okupanta i to ich odwadze zawdzięczamy zachowanie tego wyjątkowego miejsca pamięci.
Slaglille jest także miejscem, gdzie przeplatają się losy Polaków i Duńczyków – świadków tragedii II Wojny Światowej. Na tym samym cmentarzu znajduje się grób rodziny Lauritza Christensena, który wraz z żoną i córkami zginął w pożarze po tym, jak palący się samolot runął na zabudowania jego gospodarstwa.
Jak co roku, tak i 17 września 2016 r. przedstawiciele placówek dyplomatycznych Polski i Zjednoczonego Królestwa oraz polskich organizacji w Danii i miejscowi Duńczycy złożyli wieńce na pomniku upamiętniającym wydarzenia sprzed 73 lat, wzniesionym dzięki wysiłkom byłych duńskich więźniów nazistowskiego obozu Stutthof.
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Uroczystości w Slaglille Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)