Debata „Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia” „W Polsce problem jakości powietrza w sposób bezpośredni jest związany ze strukturą zużywania paliw. U nas nadal węgiel jest ekonomicznie najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania i produkowania ciepłej wody użytkowej na własne potrzebny. Niska emisja w pierwszej kolejności powstaje z emisji z domków jednorodzinnych – chociaż nie tylko. Jednak w…
Kategoria: Ekologia

Polityka energetyczna Polski do roku 2050
OZE mogą być fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski Przekazany do konsultacji projekt „Polityki energetycznej Polski do roku 2050” (PEP 2050) jest oparty na błędnych założeniach. Główny scenariusz powinien wskazywać na konieczność głębokiej modernizacji sektora, z założeniem, że efektywność energetyczna i rozwój OZE znajdują się w sercu zdrowego funkcjonowania energetyki. Z kolei źródła konwencjonalne, takie jak elektrownie…

Zdrowe warunki życia w Danii
Długoterminowa polityka inwestowania w czyste powietrze 1 marca odbyła się w Ambasadzie Danii dyskusja pt. „Efektywność energetyczna w budynkach – długoterminowa polityka inwestowania w czyste powietrze i zdrowe warunki życia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ambasadę Danii we współpracy z Instytutem Ekonomii Środowiska w ramach inicjatywy Efektywna Polska oraz projektu ambasady zatytułowanego SMART LIVING. Polscy i…

Czyste ciepło w twoim domu
Czyste ciepło z paliw stałych w twoim domu Stosując dobre praktyki i nowoczesne techniki spalania paliw stałych w swoim domu, dbasz o zdrowie, chronisz środowisko przed zanieczyszczeniem powietrza i oszczędzasz pieniądze. Czym ogrzeję dom? Obok ciepła sieciowego, energii elektrycznej, czy z odnawialnych źródeł energii, ciepło dla swojego gospodarstwa domowego możesz uzyskać spalając paliwa, w tym:…

Odpowiedzialność za smog w Polsce
MŚ: PO i PSL odpowiedzialne za smog w Polsce To poprzedni rząd jest odpowiedzialny za nierozwiązanie problemu smogu w Polsce. Już raport NIK, mówiący o jakości powietrza w naszym kraju w latach 2008-2013, informował, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Ówcześnie rządząca koalicja nie podjęła działań naprawczych w tej kwestii. „Zamiast wspierać rozwój…

Jakość powietrza w Danii
Jakość powietrza – duńskie doświadczenia W zeszłym tygodniu nasza ambasada otrzymała wiele zapytań o duńskie sposoby na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. 9 stycznia Ambasador Danii Ole Egberg Mikkelsen udzielił Radiu Zet wywiadu na ten temat [http://bit.ly/2jnF0Cj]. Dlaczego interesuje nas jakość powietrza w Danii? 90% Europejczyków mieszkających dziś w miastach oddycha niezdrowym powietrzem. Mieszkańcy Kopenhagi mogą…

Dwudniowa wizyta studyjna w Danii
Przedstawiciele polskich gmin i miast z wizytą w Kopenhadze W ramach dwudniowej wizyty studyjnej Danię odwiedzili wójtowie i burmistrzowie z 15 polskich miast i gmin. Dyskutowano przede wszystkim o znaczeniu i potencjale zielonych technologii dla rozwoju lokalnego. Głównym celem przedsięwzięcia było wykorzystanie bogatych doświadczeń duńskich w tym zakresie, w tym zapoznanie się z najlepszymi praktykami…

Polska oferta na Targach Building Green
Polska oferta na Targach Building Green przyciągnęła uwagę Duńczyków Polskie firmy Izodom, Fakro, Solcraft i Box House wzięły udział w największym wydarzeniu handlowym Danii promującym zrównoważone budownictwo. Polskie firmy Izodom, Fakro, Solcraft i Box House wzięły udział w największym wydarzeniu handlowym Danii, którego celem jest promowanie zrównoważonego i energetycznie efektywnego budownictwa oraz innowacyjnych wyrobów i…

Polsko-duńskie seminarium na temat bioenergii
W związku z rosnącym znaczeniem współpracy w sektorze energii odnawialnych MSZ Polski i Danii zapraszają już jutro na seminarium oraz spotkania z biznesem, organizowane wraz z Innowacyjną Siecią dla Biomasy. Głównym tematem dyskusji będzie współpraca przedsiębiorstw oraz administracji w projektach dotyczących bioenergii i biomasy. Seminarium otworzą Pan Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii RP…

Przywileje dla użytkowników aut elektrycznych
Dopóki w Polsce nie będzie przywilejów dla użytkowników aut elektrycznych, ich sprzedaż nie wzrośnie Samochody elektryczne są tańsze w użytkowaniu od pojazdów z napędem tradycyjnym, nie hałasują ani nie emitują spalin. Mimo tego ich popularność w Polsce, choć wzrasta, ciągle jest niewielka. Dlaczego nie możemy przekonać się do aut elektrycznych? Jak wynika z danych Europejskiego…

Morze Bałtyckie wymaga wciąż dużej troski
Bałtyk wciąż do „naprawy” Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotyka się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbywają się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze stronnych zarządzających jego…

Polacy stawiają na ekożywność
Rynek ekożywności rośnie o 1/5 rocznie. Firmy muszą inwestować m.in. w nowe magazyny i logistykę W tempie 20 proc. rocznie rozwija się rynek ekologicznej żywności. Dynamiczny wzrost sprzedaży wymusza również zmiany u producentów i dystrybutorów żywności. Firmy inwestują nie tylko w nowe produkty, lecz także w logistykę i magazyny. Spółka Bio Planet planuje rozbudowę…

Badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku
Kultowa wśród ornitologów Akcja Bałtycka ma 55 lat 55 lat temu grupa pasjonatów rozpoczęła badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Dało to początek trwającej do dziś Akcji Bałtyckiej, jednemu z najdłużej działających programów obrączkowania ptaków podczas migracji w Europie. W ramach jej działań zaobrączkowano prawie 2 mln ptaków. Badania wędrówek ptaków rozpoczęła 11 września…

Turystyka a zrzut ścieków bezpośrednio do Morza Bałtyckiego
Duże wycieczkowce wciąż spuszczają ścieki do Bałtyku Większość dużych statków wycieczkowych nie zamierza zaprzestać zrzutu ścieków bezpośrednio do Morza Bałtyckiego – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. W rezultacie nieczystości z toalet, łazienek i kuchni zlokalizowanych na pokładach tych jednostek będą wciąż trafiać do Bałtyku. Każdego roku nieoczyszczone ścieki ze statków wycieczkowych i pasażerskich trafiają bezpośrednio…

Inteligentne miasta dla mieszkańców Unii Europejskiej
Inteligentne miasta to nie przyszłość, a teraźniejszość Smart city to nie tylko idea budowania infrastruktury inteligentnego miasta, zwiększającej komfort życia mieszkańców. To także narzędzia pozwalające na obniżanie kosztów jej utrzymania. O udanych, światowych przykładach takich realizacji trudno wciąż mówić używając popularnego sformułowania „miasta przyszłości”, bo stały się już teraźniejszością – podkreślają specjaliści. Wyjaśniają także, że…

Duński eksport towarów i usług ekologicznych
Coraz większy popyt na duńskie produkty ekologiczne za granicą Duński eksport towarów i usług ekologicznych zwiększył się o 31% w 2013 r. osiągając poziom ponad 1,5 mld DKK. Według danych statystycznych Statistics Denmark, od 2009 r. wzrost obrotów w branży przekroczył 100%. Kirsten Lund Jensen, dyrektor Wydziału ds. Żywności Naturalnej w duńskiej Radzie Rolnictwa i…

Unijni urzędnicy pracują nad biopaliwem
Unijni urzędnicy pracują nad kolejnymi zmianami w przepisach dotyczących biopaliw Przyjęte przez komisję środowiska w Parlamencie Europejskim stanowisko zakłada ograniczenie do 6 proc. udziału biokomponentów pochodzenia rolniczego w rynku paliw. Pomysłodawcy argumentują, że rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa pośrednio wpływa na wzrost emisji szkodliwych substancji. Polska kilka tygodni temu – z czteroletnim opóźnieniem – w…

Farmy wiatrowe od duńskiej Dong Energy
PGE inwestuje w farmy wiatrowe Polska Grupa Energetyczna chce przejąć farmy wiatrowe o mocy ponad 600 MW od duńskiej Dong Energy. Do sfinalizowania transakcji brakuje jeszcze tylko zgodę UOKiK. Jednak nowe regulacje prawne, które mogą wejść w życie w przyszłym roku, mogą sprawić, że rentowność takich inwestycji spadnie. – Business case, który liczyliśmy, z naszego…

Ekomiasto – Europa City
Do 2021 roku powstanie w pełni ekologiczna dzielnica Paryża o nazwie Europa City. Będzie ona realizowana według projektu duńskiego zespołu architektów, który wygrał międzynarodowy konkurs. Duńczycy zaproponowali by budowle tworzące miasteczko zwieńczone zostały wielkim dachem, będącym jednocześnie parkiem. Jest to zaskakująca wizja.. 🙂 EKODOMY Domy w mieście zostały zaprojektowane by wykorzystywać energię słoneczną. Będą produkować…

Ambasada Danii organizuje warsztaty o OZE
Ambasada organizuje warsztaty o OZE i efektywności energetycznej w Gdańsku i Słupsku W dniach 19 i 20 listopada w Gdańsku i Słupsku odbędą się warsztaty pt. „Efektywność energetyczna w budynkach oraz mikro i małe instalacje OZE jako element budowy gospodarki niskoemisyjnej w gminach”. Ambasada Danii zorganizowała to wydarzenie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa…

Sinice w Bałtyku widoczne z satelity
Zakwit sinic w Bałtyku widoczny z satelity Sino-kremowa powierzchnia pełna zawirowań o fraktalnych kształtach – tak wygląda zakwit sinic na Bałtyku, widziany okiem instrumentów na pokładzie satelity NASA. Zdjęcia 11 sierpnia wykonały instrumenty Operational Land Imager (OLI) umieszczone na pokładzie satelity Landsat 8. Sfotografowano fragment Bałtyku na zachód od Łotwy i na północ od…

Czy Polacy posiadają czarne diamenty
Dopiero kilka lat temu naukowcy potwierdzili występowanie trufli w Polsce. Jedna z odmian tego rzadkiego grzyba – trufla letnia – występuje na terenach Niecki Nidziańskiej. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali kraju badania nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew…

Bałtyk podzielony na klocki Lego
Bałtyk z klocków Lego Obszar Morza Bałtyckiego można podzielić komputerowo na małe „klocki”, w których łatwo i tanio można analizować wiele parametrów związanych ze składem chemicznym i biologicznym wody, jej temperaturą, promieniowaniem słonecznym. Maciej Janecki z Instytutu Oceanologii PAN ocenia wpływ zmian klimatycznych na środowisko morskie Bałtyku. Czym jest modelowanie komputerowe i czy może…

Dziki bluszcz – śmieciowy problem
Jak nie obrastać w śmieci, czyli finał akcji „Dziki bluszcz” „Dziki bluszcz” autorstwa Izy Rutkowskiej wdarł się w tkankę miasta i oplótł budynek warszawskiego Muzeum Woli. Jak nie obrastać w śmieci, czyli finał akcji „Dziki bluszcz” „Dziki bluszcz” autorstwa Izy Rutkowskiej wdarł się w tkankę miasta i oplótł budynek warszawskiego Muzeum Woli. Instalacja została…

Marelitt Baltic i porzucone narzędzia połowowe
Co dalej z zagubionymi sieciami w Bałtyku? W dniach 5-6 listopada odbyła się konferencja MARELITT Baltic, podczas której zaprezentowano koncepcje bałtyckiego projektu, którego celem jest ograniczenie wpływu porzuconych narzędzi połowowych na środowisko Bałtyku – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Poparcie dla projektu wyraził między innymi poseł Parlamentu Europejskiego, Jarosław Wałęsa. Bałtyk jest morzem szczególnym, na…

Energooszczędność po polsku
Jakie trendy wykazuje rodzime budownictwo? Pozytywny dla Polski wynik niedawnego szczytu klimatycznego Unii to dobry moment na postawienie pytania: czy jesteśmy gotowi na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej w skali makro? Wielu odpowiedzi dostarcza analiza sektora budowlanego – największego krajowego konsumenta energii. Pozytywny trend… Chociaż polska branża budowlana sama w sobie przeżywa obecnie trudny okres…

Bałtyk to najbardziej zanieczyszczone morze na świecie
Bałtyk to najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Powodów jest wiele, wśród nich nieodpowiedzialni turyści. Puste butelki, puszki, foliowe opakowania i niedopałki papierosów – wszystko to można znaleźć na polskich szlakach turystycznych i plażach. A przecież to, jak wyglądają miejsca odpoczynku i rekreacji zależy tylko od nas. Dlaczego zatem, po zakończonym relaksie nie pamiętamy o…

GMO po duńsku
„Nie” dla GMO po duńsku Propozycji Danii w kwestii wprowadzenia zasad umożliwienia państwom Unii umożliwienia zakazu albo swobody uprawy GMO nie poparło aż 9 państw unijnych. Początkowo w opozycji stały Niemcy, Francja, Belgia oraz Wielka Brytania do których dołączyły Bułgaria, Cypr, Hiszpania oraz Słowacja. Duńczycy proponowali m. in., aby państwo, które chce zakazać konkretnej…

Bakteria listerii w Danii
Bakteria listerii znaleziona w nowej firmie – obawy przed epidemią pomoru świń Po zakażeniu bakterią listerii i śmierci 13 osób w wyniku spożycia skażonych wyrobów wędliniarskich duńskiej firmy Jorn A. Rullepølser, kolejna firma z branży – Delikas Hammel – została zamknięta 20 sierpnia br. przez duński sanepid, po wykryciu niebezpiecznych bakterii w dziale krojenia i pakowania. Firma wycofała…

Duńskie rozwiązania w systemach wodociągowych
Duńskie rozwiązania w kanalizacji i wodociągach Wymiana doświadczeń, prezentacja najlepszych dostępnych technologii oczyszczania ścieków i nowoczesne sposoby zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną to główne tematy polsko-duńskiego seminarium pod tytułem „Woda i ścieki. Nowoczesne technologie i rozwiązania w Danii”. Współgospodarzami spotkania, które odbyło się 13 maja na terenie warszawskich Filtrów, byli Kirsten Brosbol, minister środowiska Danii i Sławomir…

EKOGALA w maju 2014
Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych EKOGALA 23 – 25 maja 2014 roku w Rzeszowskiej Hali „Podpromie” odbędzie się ósma edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych EKOGALA oraz Imprezy Towarzyszącej „Tradycyjne Smaki Podkarpackie”. Prowadzone w Województwie Podkarpackim od szeregu lat działania ukierunkowane na rozwój rolnictwa ekologicznego sprawiły, że rzeszowskie Targi należą do największych tego…

Budownictwo energooszczędne w Polsce
Budownictwo energooszczędne jako energooszczędna rewolucja Polski sektor budowlany czekają poważne zmiany związane z wprowadzeniem w życie przepisów unijnej Dyrektywy 2010/31/EU w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Nowe regulacje wymuszą stosowanie przez producentów i deweloperów nowych, ekologicznych i energooszczędnych technologii oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Ponadto nastąpi wzrost…

„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” / bieg na orientacje
„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” – pod takim hasłem przebiegały rozegrane w dniach 10-14 sierpnia XVII Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację. W organizowanej w Danii imprezie wzięli udział leśnicy z 18 państw. Reprezentacja leśników z Polski liczyła 36 uczestników. Podczas trzech dni mistrzostw leśnicy rywalizowali kolejno w biegu sprinterskim, średnim oraz biegach sztafetowych….