Przedstawiciele polskich gmin i miast z wizytą w Kopenhadze
W ramach dwudniowej wizyty studyjnej Danię odwiedzili wójtowie i burmistrzowie z 15 polskich miast i gmin. Dyskutowano przede wszystkim o znaczeniu i potencjale zielonych technologii dla rozwoju lokalnego. Głównym celem przedsięwzięcia było wykorzystanie bogatych doświadczeń duńskich w tym zakresie, w tym zapoznanie się z najlepszymi praktykami tak w aspekcie praktycznej realizacji projektów, jak i dialogu społecznego.
Bardzo się cieszę, mając okazję powitać Państwa w Danii. Państwa zainteresowane wykorzystaniem duńskich doświadczeń w obszarze zielonych technologii dowodzi, jak poważnie polskie społeczności lokalne podchodzą do tematyki modernizacji, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych czy redukcji kosztów dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, od energetyki solarnej po biomasę – podkreśliła ambasador Henryka Mościcka-Dendys, otwierając spotkanie delegacji z przedstawicielami duńskiego biznesu i administracji.
Projekt realizowany był we współpracy z organizacją State of Green, gdzie delegacja spotkała się m.in. z przedstawicielami władz miasta Kopenhagi, by dyskutować nie tylko o innowacyjnych urbanistycznych rozwiązaniach stosowanych w duńskiej stolicy, ale też zaprezentować własne doświadczenia i oczekiwania we wdrażaniu technologii OZE. Wójtowie i burmistrzowie wysłuchali ponadto prezentacji dotyczącej tworzenia mikroklastrów w Danii oraz spotkali się z ekspertami polskimi, pracującymi w duńskich instytucjach związanych z sektorem zielonych technologii.
W drugim dniu wizyty w Danii polska delegacja odwiedziła wyspę Samsø, która jest swoistym „laboratorium” dla duńskich rozwiązań z zakresu OZE, a także ważnym punktem odniesienia w kontekście wdrażania innowacyjnych rozwiązań na terenie samej Danii.
Wydarzenie wpisuje się w priorytety polskiej polityki zagranicznej dot. rozwoju współpracy samorządów, promocji innowacyjności i nowych technologii, a także stanowi dobry przykład operacjonalizacji polsko-duńskiego porozumienia międzyrządowego o wzmocnionej współpracy z 2015 r. Jest także konsekwencją rozmów na poziomie resortów energii obu krajów zainicjowanych jesienią 2016 r.
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji