Duńskie przepisy ruchu drogowego dla przyjezdnych i nie tylko
Duńskie przepisy ruchu drogowego zezwalają na prowadzenie samochodów z polskim prawem jazdy w Danii. Samochód musi posiadać znak kraju pochodzenia i numer rejestracyjny. Jeżeli pobyt w Danii ma charakter turystyczny to obywatel może jeździć samochodem z polskim numer rejestracyjnym. Pobyt stały zobowiązuje do rejestracji samochodu w Danii. Duńskie przepisy ruchu drogowego nakazują to zrobić do 14 dni od pierwszego dnia wjazdu. Należy za to opłacić podatek rejestracyjny, który wynosi 2/3 wartości pojazdu. Dokładniejsze informacje można uzyskać na stronie duńskiego urzędu podatkowego: www.skat.dk.
Tak jak w Polsce trzeba mieć przegląd techniczny samochodu jak i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli pobyt nie przekracza roku można się starać o pozwolenie tymczasowe na używanie samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Od 2008 roku zajmuje się tym duński urząd podatkowy SKAT. Duńskie przepisy ruchy drogowego nakazują do zapinania pasów zarówno kierowcę jak i pasażera. Foteliki są przeznaczone na podróżowania dzieci w samochodzie. Na duńskich autostradach maksymalna prędkość to 110 km/godz. . (na niektórych specjalnie oznakowanych autostradach – 130 km/godz.) na terenach niezabudowanych – 80 km/godz. a w miastach – 50 km/godz. Jeżeli łamie się Duńskie przepisy ruch drogowego to można dostać wysokie kary. Zegar parkingowy trzeba mieć za szybą w trakcie parkowanie samochodu. Rowerzyści mają pierwszeństwo ruchy drogowego. Policja duńska nie reaguje jeżeli dojdzie do np. stłuczki, małej kolizji. W takiej sytuacji należy spisać dane kierowcy wraz z numerem polisy ubezpieczeniowej i nazwą firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli pojazd jest uszkodzony to następuje odholowanie do Autoryzowanej Stacji Obsługi(przypisanej do marki pojazdu). Wtedy ASO przekazuje dane do firmy ubezpieczeniowej i następuje wycena szkody przez rzeczoznawcę.
Przez cały rok kierowców obowiązuje włączanie świateł mijania. Jazda po alkoholu jest dozwolona do 0,5 promila. Jeżeli przekroczone jest 1,2 promila we krwi to duńska policja zabiera prawo jazdy. Policja może odebrać prawo jazdy wtedy gdy zostanie przekroczona prędkość o 60% lub wtedy kiedy kierowca przekracza prędkość 160 km/h.
Na podstawie materiałów: Polak za granicą – poradnik (polakzagranica.msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com