W Aalborgu o Europie Środkowej i bieżących wyzwaniach Unii Europejskiej
Ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej mówili o potencjale współpracy regionalnej i wkładzie V4 w rozwiązywanie bieżących wyzwań Unii Europejskiej.
Ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) spotkali się ze studentami oraz kadrą naukową Uniwersytetu w Aalborg. Tematem wykładu była historia współpracy Czech, Słowacji, Polski i Węgier w Europie Środkowej zarówno w perspektywie integracji regionalnej, jak i w kontekście priorytetów w Unii Europejskiej. Ambasadorowie przypomnieli, że Grupa Wyszehradzka świętuje w tym roku 25-lecie istnienia, a na przestrzeni ostatnich lat stała się coraz lepiej rozpoznawalną marką – podobnie jak współpraca nordycka czy Beneluks. Otwierając spotkanie ambasador Henryka Mościcka-Dendys podkreślała: „Polska jest jednocześnie członkiem rodziny wyszehradzkiej i współpracy bałtyckiej. Warto zdać sobie sprawę, jak wielki potencjał ma nie tylko polsko-duńskie sąsiedztwo, ale i współpraca państw nordyckich i wyszehradzkich. Działając wspólnie możemy być znacznie skuteczniejsi”.
W dyskusji dużo miejsca zajął temat wyzwań, przed jakimi stoi Unia Europejska w obszarze bezpieczeństwa, polityki migracyjnej czy skutków decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE. Ambasadorowie państw V4 zgodnie podkreślali, że w realiach kryzysu zaufania, z jakim mamy do czynienia w UE, celem Grupy jest aktywne działanie na rzecz europejskich rozwiązań i poszukiwanie kompromisu w ramach Unii. „W ostatnich latach Grupa Wyszehradzka wielokrotnie dowiodła, że może kontrybuować na rzecz wspólnych europejskich rozwiązań – niech przykładem będzie chociażby zaangażowanie V4 we wsparcie procesu reform na Ukrainie czy na Bałkanach” – wskazywała ambasador Henryka Mościcka-Dendys.
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji