Kierowca w Danii – ważne informacje
Polskie prawo jazdy w Danii uprawnia do prowadzenia pojazdów. Samochód w Danii musi mieć tablicę rejestracyjną i znak określający kraj produkcji. Jeśli przyjeżdżasz do Danii w celach turystycznych, możesz korzystać z pojazdu z polskim numerem rejestracyjnym. Jeśli mieszkasz na stałe w kraju lub przyjechałeś w celu znalezienia pracy, musisz zarejestrować pojazd w ciągu 30 dni od daty pierwszego wjazdu. Kierowca w Danii powinien uregulować wysoki podatek rejestracyjny. W przypadku nowego samochodu może to być nawet 150% jego wartości. Szczegółowe oszacowania wysokości opłat są dostępne na stronie internetowej duńskich organów podatkowych: skat.dk. Wymagany jest również przegląd techniczny pojazdu w Danii oraz wykupienie ubezpieczenia OC. W przypadku pobytu czasowego krótszego niż rok możesz wystąpić do duńskich organów podatkowych o tymczasowe zezwolenie na użytkowanie pojazdu z zagranicznym numerem rejestracyjnym.
Przepisy ruchu drogowego w Danii
Podczas podróży samochodem kierowca w Danii i pasażer muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci powinny jeździć w specjalnych fotelikach przeznaczonych dla określonych grup wiekowych. Maksymalna prędkość na duńskich autostradach to 130 km/h, na drogach poza strefami zabudowania – 80 km/h oraz w mieście – 50 km/h. Parkowanie w Danii jest bezpłatne, jeśli za szybą umieścisz specjalny zegar parkingowy. Możesz go zakupić na stacjach benzynowych. Nieprzestrzeganie kodeksu drogowego powoduje nałożenie grzywny. Skręcając w prawo, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na nadjeżdżających rowerzystów, ponieważ mają oni pierwszeństwo. W przypadku kolizji duńska policja nie interweniuje. Wystarczy, że spiszesz imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy i nazwę firmy ubezpieczeniowej. Uszkodzony pojazd jest holowany do Autoryzowanej Stacji Obsługi. ASO zawiadamia towarzystwo ubezpieczeniowe, które wycenia szkodę i zleca naprawę.
Stosowanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Jeśli przekroczysz 1,2 promila, duńska policja natychmiast cofnie ci prawo jazdy. Jeśli poziom alkoholu we krwi wynosi 2 promile i więcej, policja może skonfiskować pojazd, wystawić go na aukcję i przeznaczyć na dochody państwa. Ponadto przekroczenie prędkości – 60% lub jazda z prędkością powyżej 160 km/h – może skutkować utratą prawa jazdy.
Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Jenny Ueberberg | unsplash.com/@jennyueberberg