Debata w katedrze w Roskilde o chrzcie Polski i Danii
O związkach historycznych pomiędzy Danią a Polską w okresie wczesnego średniowiecza oraz przyjęciu przez oba kraje chrześcijaństwa dyskutowano w Roskilde.
Przyjęcie chrześcijaństwa przez władców Danii i Polski – Haralda Sinozębego i Mieszka I – nastąpiło prawie w tym samym czasie. O złożoności czynników, które wpłynęły na taką decyzję obu władców i o zmianach, jakie zaszły w ich wyniku w ich państwach, dyskutowały prof. Else Roesdahl z Uniwersytetu w Aarhus oraz prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybitne znawczynie archeologii i historii wczesnego średniowiecza. Konferencja zat. „Wikingowie, Słowianie i mnisi” odbyła się w domu parafialnym przy katedrze w Roskilde w dniu 30 listopada 2016. Gościem specjalnym wydarzenia był luterański biskup Roskilde, wielebny Peter Fischer-Møller.
W dyskusji z udziałem licznie zgromadzonej publiczności omawiano m.in. wątki wpływu małżonek Haralda i Mieszka na przyjęcie chrześcijaństwa, jak również uzasadnione obawy kształtujących się Danii i Polski przed ekspansywną polityką cesarza niemieckiego Ottona I, który w momencie koronacji przez papieża Jana XII w 962 r. otrzymał również misję „szerzenia chrześcijaństwa”. Nie pominięto także przypuszczalnych powiązań dynastycznych między wczesną Danią / Skandynawią i państwem Mieszka – w tym prawdopodobnego małżeństwa córki Mieszka I i Dobrawy, Świętosławy (Sygrydy – Storrådy) z synem Haralda Sinozębego, Swenem Widłobrodym.
Obie prelegentki przypomniały także o integrującej roli Morza Bałtyckiego w okresie wczesnego średniowiecza. Szlaki wodne, w tym morskie, były wówczas podstawowymi drogami, po których przemieszczali się ludzie. Morze Bałtyckie, nazywane po łacinie „mare nostrum” (w analogii do obszaru śródziemnomorskiego) wzmacniało kontakty pomiędzy państwami skandynawskimi a Polską, czego dowodem są m.in. znajdowane na terenie Wielkopolski duńskie monety, czy normańska broń i ozdoby z tamtego okresu, a także słowiańskie wpływy w wytwarzaniu i dekorowaniu ówczesnej duńskiej ceramiki. Istnieją również archeologiczne dowody na wzajemne zapożyczenia technik budowy łodzi. Nie wyklucza się służby Normanów w drużynach Mieszka I i Bolesława Chrobrego, zaś widomym śladem obecności duńskich (i nie tylko) Wikingów na ziemiach polskich są pozostałości i legenda Jomsborga, utożsamianego z Wolinem.
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Roskilde oraz Katedrą w Roskilde.
Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl