Ambasada organizuje warsztaty o OZE i efektywności energetycznej w Gdańsku i Słupsku
W dniach 19 i 20 listopada w Gdańsku i Słupsku odbędą się warsztaty pt. „Efektywność energetyczna w budynkach oraz mikro i małe instalacje OZE jako element budowy gospodarki niskoemisyjnej w gminach”. Ambasada Danii zorganizowała to wydarzenie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Miasta Słupska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Warsztaty są częścią projektu ambasady zatytułowanego Smart Living 2014-2017.
http://polen.um.dk/pl/doradztwo-handlowe/campaigns/smart-living-2014-2017/
Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie przykładów duńskich i polskich lokalnych planów energetycznych, które wspierają zastosowanie rozwiązań efektywnych energetycznie.
W warsztatach wezmą udział przedstawiciele gmin województwa pomorskiego, a wśród prelegentów znajdą się duńscy i polscy eksperci z zakresu efektywności energetycznej oraz duńskie przedsiębiorstwa, które zaprezentują swoje rozwiązania technologiczne. Spotkanie otworzy Prezydent Miasta Słupska i Ambasador Danii, który zaprezentuje „Smart Living Reference Book” – publikację towarzyszącą projektowi Smart Living 2014-2017.
W programie przewidziana jest również prezentacja projektu Bright Green Island – Bornholm Eco Project – przykładu współpracy duńskich przedsiębiorstw na wyspie Bornholm w celu stworzenia unikalnego zielonego centrum biznesowego. Dodatkowo przedstawiciele polskich gmin i instytucji opowiedzą o obecnie stosowanych zielonych rozwiązaniach i perspektywach rozwoju wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.
EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA
W ciągu ostatnich 20 lat Polska osiągnęła bardzo wysoki wzrost w zakresie efektywności energetycznej. Inwestycje w energooszczędne rozwiązania są wspierane przy pomocy środków unijnych i z budżetu. Celem tych działań jest roczna oszczędność energii na poziomie 94 000 MW poprzez budowę obiektów efektywnych energetycznie zarówno w sektorze publicznym, jak i w prywatnym.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 ponad 150 mln złotych będzie przeznaczone na finansowanie projektów w obszarze efektywności energetycznej. Maksymalny poziom pomocy wynosi 85% wartości inwestycji.
ENERGIA PROSUMENCKA
20 lutego 2015 roku polski parlament uchwalił długo oczekiwaną ustawę o OZE. Ustawa zawiera z góry ustalone taryfy dla instalacji o mocy poniżej 10 kW, co było pierwszym krokiem do uruchomienia rynku prosumenckiego, którego wielkość jest oceniana na 200 000 prosumentów. Otrzymają oni wsparcie w wysokości 0,75 zł/kWh za energię produkowaną w instalacjach o mocy do 3kW, natomiast instalacje o mocy od 3 do 10kW otrzymają wsparcie do 0,7 zł/kWh w zależności od wykorzystanego rodzaju technologii.
Najbardziej popularne technologie wykorzystywane przez prosumentów to instalacje fotowoltaiczne i mikro instalacje wiatrowe, ale rośnie również popularność pomp ciepła i małych instalacji biogazowych, które powinny w niedalekiej przyszłości dołączyć do tego grona.
Dodatkowym elementem wsparcia rozwoju małych i mikro instalacji OZE, proponowanym przez polski rząd są narzędzia finansowe oparte o fundusze unijne na lata 2014-2020, które zostaną rozdystrybuowane na poziomie krajowym i regionalnym.
PROJEKT SMART LIVING
Ambasada Danii, we współpracy z patronami honorowymi i partnerami strategicznymi, realizuje trzyletni projekt współpracy pod hasłem „SMART LIVING – w kręgu innowacji”. Projekt służy wymianie wiedzy i doświadczeń w kilku obszarach tematycznych służących idei „smart living”:
• Efektywność energetyczna
• Inteligentna energia
• Energetyka odnawialna
• Gospodarka odpadami
• Zdrowy styl życia
Ideą projektu jest tworzenie płaszczyzny współpracy opartej na otwartym dialogu między światem nauki, polityki i biznesu. W 2014 roku do projektu włączyły się: Lublin, Kielce, Szczecin, Kraków, Warszawa. W tym roku rozszerzamy współpracę także o Gdańsk i Słupsk.
Źródło: polen.um.dk
Fot: freeimages.com