Wrzesień pod znakiem polsko-duńskiej historii
Wrześniowe wydarzenia w kalendarzu Ambasady nawiązywać będą do znaczących momentów w polsko-duńskiej historii XX wieku – napływu emigracji „pomarcowej” do Danii w latach 1969-71 oraz współpracy polskiego i duńskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej.
W dniu 9 września przy Kalvebod Brygge odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej przybycie do Danii żydowskich „pomarcowych” imigrantów z Polski, o treści: „W tym miejscu cumował statek – hotel St. Lawrence, który był pierwszym domem dla ponad 2000 polskich Żydów przybyłych do Danii w latach 1969-71 z powodu kampanii antysemickiej prowadzonej przez komunistyczne władze PRL”. Projekt wmurowania tablicy powstał we współpracy z duńską wspólnotą żydowską, Związkiem Żydów z Polski w Danii pod przewodnictwem p. Marka Chrapota oraz Ambasadą RP, która sfinansowała wykonanie tablicy.
Dnia 23 września w ambasadzie odbędzie się promocja książki „Róże dla Lone” autorstwa Marii Małaśnickiej-Miedzianogóry. Opisuje ona losy Anny Lone Mogensen – Dunki urodzonej w Polsce i wychowanej w dwóch kulturach: polskiej i duńskiej. W czasie II wojny światowej Anna wraz z mężem Lucjanem Masłochą, oficerem polskiego wywiadu, zaangażowała się w walkę z Niemcami zarówno w polskim, jak i duńskim ruchu oporu. Oboje zginęli w styczniu 1945 r. zaledwie kilka dni po ślubie, w otoczonej przez gestapo willi, w której znajdowała się założona przez nich radiostacja stanowiąca element budowanej siatki dywersyjno-wywiadowczej.
Promocja organizowana jest wspólnie z Muzeum Wolności – oddziałem Muzeum Narodowego oraz Instytutem Pamięci Narodowej, wydawcą książki.
Źródło: kopenhaga.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com