W Pacółtowie powstał pierwszy wiejski Uniwersytet Dzieci
Pacółtowie koło Grunwaldu ruszył pierwszy wiejski Uniwersytet Dziecięcy. Na razie młodzi studenci wybrali się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik, ale wkrótce czekają ich wykłady o tajemnicach ludzkiego mózgu, montażu filmów telefonem komórkowym, korzyści płynących z nauki języków obcych.
„Uniwersytety Dzieci – te inkubatory myśli dziecięcej – wyrastają głównie w miastach w towarzystwie wyższych uczelni. Dotychczas nie było takich instytucji na wsi” – informują organizatorzy wydarzenia.
Uniwersytet swoją bazę ma w gminnej świetlicy, a wsparcie finansowe zapewnia mu sąsiedni pałac Pacółtowo, który już 20 dzieciom sfinansował wyprawę do Centrum Nauki Kopernik. Teraz nadszedł czas na wykłady. Pierwsze dwa odbędą się już w listopadzie. W jedną sobotę dzieci poznają możliwości kręcenia i montażu filmów telefonem komórkowym. W programie wybór fabuły, poszukiwanie tematów i układanie scenariusza. W kolejną – korzyści płynące z nauki języków obcych.
W grudniu najmłodszych studentów czeka wykład o komputerze i pożytkach z umiejętności jego wykorzystywania. Tuż przed Bożym Narodzeniem będzie można się dowiedzieć, jak naukowcy badają ludzki mózg i podglądają myśli.
„Wykłady są bezpłatne, bo ideą jest otwarcie dziecięcych umysłów na świat i poszerzenie horyzontów najmłodszych mieszkańców Pacółtowa, a nawet sąsiednich wsi, jeśli się tylko zgłoszą do świetlicy” – informują twórcy Uniwersytetu.
Organizatorzy przyznają jednak, że na razie mają problem ze skromną komputeryzacją świetlicy. Dlatego apelują do instytucji, które mają zbędne komputery, o przekazanie ich Uniwersytetowi Dzieci w Pacółtowie.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl/
fot: freeimages.com