Polskie przedsiębiorstwa na rynkach międzynarodowych – dofinansowania
Nienajgorsza kondycja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez aktywnej obecności polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych. Rząd zauważa to zjawisko i stara się aktywnie tych przedsiębiorców wspierać. Od listopada 2014 r. funkcjonuje pakiet regulacji dotyczących udzielania polskim eksporterom pomocy. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pomoc będzie udzielana jeszcze przez ponad sześć lat.
Rada Ministrów przyjęła szereg rozporządzeń, na podstawie których możliwe jest dofinansowanie działalności eksportowej do 50 proc. kwalifikowanych kosztów. Istotne jest, że udzielana pomoc stanowi kategorię de minimis. Jest to pomoc dozwolona, jej udzielenie nie narusza prawa polskiego czy unijnego i nie trzeba jej zgłaszać Komisji Europejskiej. Pomoc kierowana jest do popularnych „misów”, czyli małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski. Dotacja udzielana może być na działania podejmowane zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Pakiet rozporządzeń odnosi się do takich działań, jak: ubieganie się o certyfikaty wymagane na rynkach zagranicznych poza obszarem Unii Europejskiej (uzyskanie lub przedłużenie ważności certyfikatów, świadectw, deklaracji zgodności i atestów), tworzenie odpowiedniego otoczenia i kontaktów dla eksportu (spotkania, konferencje), podejmowanych z innymi przedsiębiorcami działań promocyjnych, przygotowanie materiałów promocyjnych (wydawnictwa i materiały reklamowe).
Zwrócić należy uwagę, iż pakiet aktów prawnych uwzględnia wsparcie przedsięwzięć mających na celu działalność eksportową realizowaną również przez konsorcja eksportowe, polegające na wspólnym działaniu kilku przedsiębiorców. Rozwiązanie takie umożliwia biorącym udział w konsorcjum przedsiębiorcom zmniejszenie kosztów wejścia na zagraniczne rynki.
dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com
Follow us on Twitter: @VistulaLimited
Fot: Tomasz Machelski