Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG
Projekt: Obszar Schengen
Azyl dla przemycanych zwierząt
Prawo międzynarodowe nakłada na Polskę obowiązek zwalczania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Wiąże się z tym obowiązek zapewnienia właściwych warunków opieki, przetrzymywania i kwarantannowania przemycanych zwierząt. Tym bardziej, że zwierzęta są przewożone w skandalicznych warunkach.
Przykładowo, żółwie są przemycane w bagażu podręcznym lub specjalnie przygotowanej skrytce w samochodzie. Podczas „podróży” zwierzęta owinięte są taśmą samoprzylepną, czy izolacyjną. Toteż, moment przejęcia ich przez służby celne lub policję jest dla nich niejednokrotnie wybawieniem. Ogrody zoologiczne są głównymi, a w praktyce jedynymi miejscami w Polsce, które mogą zająć się zatrzymanymi okazami. Ogród zoologiczny w Zamościu wielokrotnie bezinteresownie zajmował się utrzymywaniem dzikich zwierząt, wspomagając funkcjonariuszy Izb Celnych w Białej Podlaskiej i Przemyślu oraz Policję, w zabezpieczeniu zatrzymanego dobrostanu. Niestety, wielokrotnie musiał odmówić przyjęcia zwierząt ze względu na brak miejsca do ich ulokowania.
Stąd też pojawiała się idea wybudowania na bazie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie przewiezionych do strefy Schengen. W rezultacie, powstało 131 pomieszczeń, w których mogą być przetrzymywane gady, płazy, pająki, drapieżniki i pazurkowe. Warto przy tym zauważyć, że z racji małych rozmiarów, pazurkowce to bardzo atrakcyjna grupa zwierząt, coraz chętniej hodowanych. Należy więc liczyć się z ich potencjalnym przemytem, zwłaszcza, że sprowadzane legalnie, uzyskują wysokie ceny. Poza budową nowych pomieszczeń, utworzono też Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe, dzięki czemu pojawiła się możliwość prowadzania na terenie zoo działań edukacyjnych w zakresie ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.
Bardzo ważnym elementem projektu była też budowa budynku ambulatoryjno-weterynaryjnego. Realizacja zadania w znacznym stopniu przyczyniła się do zwiększenia możliwości kwarantannowania i opieki nad skonfiskowanymi zwierzętami. Poprzednio, kwarantannowanie zwierząt w zamojskim zoo odbywało się w prowizorycznie dostosowanych pomieszczeniach. Dzięki realizacji projektu, obecnie kwarantannie i leczeniu może zostać poddane pięć zwierząt różnych gatunków jednocześnie.
Podsumowując, dzięki projektowi zwiększyły się możliwości przyjmowania i opieki nad zwierzętami, skonfiskowanymi na granicy. Wyremontowany pawilon wielkich drapieżników, średnich kotów, gadów, płazów pająków, owadów i innych zwierząt, oprócz tego że jest miejscem, gdzie umieszczane są przechwycone zwierzęta, jest też ciekawą atrakcją turystyczną. Widoczne jest większe zainteresowanie odwiedzających tym pawilonem.
Fot: eog.gov.pl
Źródło: Serwis funduszy norweskich i funduszy EOG (eog.gov.pl)