„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” – pod takim hasłem przebiegały rozegrane w dniach 10-14 sierpnia XVII Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację. W organizowanej w Danii imprezie wzięli udział leśnicy z 18 państw. Reprezentacja leśników z Polski liczyła 36 uczestników.
Podczas trzech dni mistrzostw leśnicy rywalizowali kolejno w biegu sprinterskim, średnim oraz biegach sztafetowych. Każdy z nich miał swoją specyfikę. Bieg sprinterski rozegrany został na krótkich dystansach – od 1,7 km dla najmłodszych kategorii wiekowych do 3,7 km w kategorii M21 w mieście Varde. Bieg średni – na dystansie od 2,3 do 5,7 km – przebiegał w bardzo trudnym, wydmowym terenie porośniętym głównie karłowatą sosną i niskopiennym, zdeformowanym dębem oraz po wrzosowiskach. Nieco szybciej można było pokonać trasy biegu sztafetowego, ale i ten teren był bardzo wymagający.
W tych nietypowych (poza sprintem) warunkach rezultaty polskiej reprezentacji należy ocenić bardzo wysoko. Pod względem liczby zdobytych medali był to najlepszy występ w historii startów polskich leśników na Mistrzostwach Europy (od 1996 r.). Uzyskali oni aż 18 medali. Jeżeli dodać do tego bagaż wiedzy, jaki wywieźli z Danii podczas wycieczki oraz sesji referatowej, poświęconej edukacji, można uznać ten wyjazd za bardzo pożyteczny.
Polską reprezentację wsparły Lasy Państwowe oraz Związek Leśników Polskich w RP. Przyszłoroczna rywalizacja przebiegała będzie w Norwegii. Warto się do niej przygotować.
Tekst: Włodzimierz Protasiewicz
Prezes Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników
Jak w Danii się biega na orientację
Udostępnianie lasu poprzez stwarzanie warunków do uprawiania biegu na orientację jest bardzo popularne w krajach skandynawskich. W Danii w to przedsięwzięcie bardzo się angażują tamtejsze lasy państwowe (Skov-og Naturstyrelsen), odpowiadając w ten sposób na zapotrzebowanie społeczne na ten typ rekreacji. Na swojej stronie internetowej mają umieszczoną ofertę terenów, dla których sporządzono specjalistyczne mapy ze stałą siecią punktów kontrolnych.
Punkty te umieszczone są na charakterystycznych drewnianych słupkach z logo tej leśnej instytucji. W ten oto prosty sposób, bez dużych nakładów na budowę kosztownych ścieżek, umożliwia się każdemu zainteresowanemu zabawę w bieganie na orientację.
Źródło: materiały pochodzą ze strony Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)
fot: sxc.hu