Zanim postanowimy wyjechać do Danii w poszukiwaniu pracy, należy zapoznać się z podstawowymi warunkami obowiązującymi w tym kraju, by w razie jakichkolwiek sytuacji mieć możliwość skutecznej walki z pracodawcą.
Najważniejszym dokumentem, z którym powinni się zapoznać obcokrajowcy pracujący w Danii, jest przepis mówiący o obowiązku przedstawienia przez pracodawcę, w ciągu jednego miesiąca, umowy o pracę w języku ojczystym zatrudnianego. Taką umowę pracownik powinien koniecznie dostarczyć do Urzędu Skarbowego, gdyż tylko na podstawie takiego dokumentu może mu zostać przyznana karta podatkowa.
Umowa o pracę powinna zawierać takie dane jak: imię i nazwisko, dane firmy, wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem i świadczeniami, formę wynagrodzenia i wykonywanej pracy, urlop czy nawet warunki wypowiedzenia pracy. Ponadto ważne jest, aby znajdowały się tak podpisy obu stron.
Czas pracy w Danii nie jest określony ustawowo, jedynie przez liczne układy zbiorowe pracy. Zasadniczo wygląda to następująco: 37 godzin tygodniowo, codziennie od 6 do 18. Dopuszczalne jest także wydłużenie tego czasu do 50 h/tydzień. Pracownikowi przysługuje jedna przerwa na odpoczynek i posiłek: od 30 do 60min. Układy zbiorowe obejmują także minimalne wynagrodzenie dla różnych branż, za nadgodziny i okres wypowiedzenia umów. Tak więc zanim zdecydujemy się na pracę w Danii, warto najpierw zapoznać się prawem pracy panującym w kraju.
fot: sxc.hu