Według badań OECD, duński system szkolnictwa jest najlepszy. Uczniowie mają zapewnioną darmową naukę, podręczniki i transport do szkoły. Ponadto studenci mają możliwość otrzymywania stypendiów w wysokości od 2 d 4 tysięcy koron miesięcznie.
Każdy obywatel Danii ma obowiązek 9letniej nauki. Ma on możliwość wyboru szkoły według własnych preferencji. Do dyspozycji są szkoły gminne, prywatne czy publiczne, a także możliwość nauki domowej. Po ukończeniu podstawówki i pierwszego poziomu szkoly średniej, Duńczycy mogą kontynuować naukę w szkole zawodowej, bądź z myślą o studiach – w gimnazjum.
Ponadto wszelkie koszty edukacji pokrywa państwo lub rząd i gmina. Na studiach obowiązuje anglosaski system kształcenia, tak więc jest on bardzo podobny do polskiego. Po 3,5 roku nauki Duńczyk może otrzymać tytuł licencjata, a po kolejnych dwóch – magistra.
Zaletą jest to, że duńskie uczelnie próbują podążać z duchem czasu. Od kiedy na rynku pojawiły się nowe dziedziny, takie jak np. biotechnologia, na uczelniach wystartowały kierunki przygotowujące studentów do podjęcia wyzwań w tych dziedzinach.
Duńskie uniwersytety są przyjazne także dla obcokrajowców, którzy mają możliwość otrzymania stypendium naukowego. Istnieje wiele projektów takich jak Socrates-Erasmus, które pomagają pogłębiać wiedzę. Najważniejsze jest to, że państwo kładzie nacisk na nabycie wiedzy praktycznej, co jest niezwykle przydatne w przyszłym życiu zawodowym.
fot: sxc.hu
ciekawe kiedy w naszym kraju będzie tak zacnie 😉