Powstał Klub Liderów Przyszłości w Warszawie
Klub Liderów Przyszłości
W miniony czwartek (17 lipca 2014) w warszawskiej restauracji St. Antonio odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Liderów Przyszłości. Jego członkowie zostali wyłonieni w ramach programu „25/25. Młodzi liderzy na start”, odbywającego się pod patronatem Władysława Kosiniak-Kamysza – Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wśród 25 Liderów znaleźli się m.in. Adam Bodnar, Rafał Brzoska, Joanna Erbel, Maria Seweryn, Olga Kozierowska, Dorota Masłowska, Artur Kurasiński, Michał Sadowski czy Patrycja Piekutowska.
Projekt realizuje Magazyn „Teraz Polska”, który przeprowadził cykl debat pod wspólnym tytułem „25/25. Młodzi liderzy na start”. Zaproszeni eksperci wytypowali 25 młodych liderów, którzy mają największą szansę uzyskać wpływ na kierunek rozwoju Polski w następnym ćwierćwieczu i pociągnąć za sobą swoje pokolenia.
– W roku rocznicy 25-lecia wolnej Polski, wśród wielu bilansów i podsumowań, brakuje głosu – co dalej z tą Polską? Chcieliśmy ten wielogłos wspomnieniowy uzupełnić o ten mówiący o przyszłości i wskazać wśród młodego pokolenia, liderów, którzy niebawem będą w stanie, nie tylko nie zaprzepaścić tego dziedzictwa, ale przede wszystkim nadać nową jakość i dynamikę w rozwoju Polski – mówił Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
W miniony czwartek laureaci odebrali oficjalne odznaczenia i postanowili zawiązać Klub Liderów Przyszłości, jako forum tworzenia idei istotnych dla rozwoju Polski, wypracowania wspólnego głosu w najważniejszych kwestiach dot. rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, czy krystalizowania przedsięwzięć istotnych dla rozwoju Polski. Klub powstał w otwartej formule, a lista członków-założycieli może się powiększać w zależności od działalności i dokonań innych liderów.
– Każdy z nas, dziś wyróżnionych jest człowiekiem, który ciężką pracą doszedł do określonych rezultatów w swojej dziedzinie, często związanej z promocją Polski (czy poprzez kulturę, naukę czy biznes). Nikt z nas nie jest już na początku drogi, ale w mocnym momencie swojej kariery zawodowej. To daje ogromną szansę, że nasz wspólny głos będzie się liczyć. Musimy przekonać ludzi, jak bardzo istotna jest korelacja i synergia wspólnego działania – mówi Patrycja Piekutowska, wybitna skrzypaczka, Liderka Przyszłości.
Wśród 25 Liderów Przyszłości znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Adam Bodnar, Janusz Bujnicki, Rafał Brzoska, Joanna Erbel, Agata Etmanowicz, Katarzyna Gierczak Grupińska, Łukasz Hardt, Leszek Jażdżewski, Olga Kozierowska, Sebastian Kulczyk, Artur Kurasiński, Wojciech Kuśpik, Dorota Masłowska, Łukasz Misiukanis, Grzegorz Piątek, Patrycja Piekutowska, Wojciech Przybylski, Michał Sadowski, Tomasz Sadzyński, Maria Seweryn, Kamila Sidor, Agnieszka Skala, Paweł Sroczyński, Sławomir Sierakowski, Darek Żuk.
– To duży zaszczyt znaleźć się w tej grupie. Z zaciekawieniem rozmawiałam z pozostałymi nominowanymi o ich doświadczeniach w tak różnych od mojej branżach. Możemy bardzo wielu rzeczy się od siebie nauczyć, wymieniać pomysłami i inspirować nawzajem – dodaje Kamila Sidor, współtwórczyni Geek Girls Carrots, Liderka Przyszłości.
Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio „Czwórka”.
Opisy laureatów:
1. Adam Bodnar
Doktor nauk prawnych, działacz społeczny. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prezes Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.
2. Rafał Brzoska
Twórca, założyciel i współwłaściciel Grupy Integer.pl (właściciela Paczkomatów InPost oraz największej prywatnej poczty – InPost). Grupa zarządzana przez Rafała Brzoskęinicjuje i realizuje nowatorskie projekty biznesowe, promując w ten sposób innowacyjne rozwiązania Made in Poland.
3.Janusz Bujnicki
Profesor nauk biologicznych, kierownik laboratorium w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, członek Akademii Młodych Uczonych PAN, aktywista ruchu Obywatele Nauki, zdobywca grantu European Research Council, zwycięzca plebiscytu „Polacy z werwą” w kategorii nauka.
4. Joanna Erbel
Socjolożka miasta, polityk, fotografka, aktywistka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”, członkini zarządu koordynacyjnego Kongresu Ruchów Miejskich. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat przestrzeni publicznej.
5. Agata Etmanowicz
Wiceprezes Fundacji Impact, współzałożycielka Fundacji Polska bez Barier. Pracuje lokalnie i międzynarodowo, z ludźmi i dla ludzi – kiedyś w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz komitetach Rady Unii Europejskiej, dziś na hali sportowej z warszawską drużyną rugby na wózkach.
6. Katarzyna Gierczak Grupińska
Socjolog, MBA w zakresie HR, dyplomowany lider zmiany społecznej, prezes Fundacji Firmy Rodzinne w Poznaniu oraz dyrektor operacyjny oddziału FBN Poland – największej międzynarodowej sieci firm rodzinnych. Członek założyciel Inicjatywy Stowarzyszenia Firmy Rodzinne w Warszawie.
7. Łukasz Hardt
Dr hab. nauk ekonomicznych, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Sobieskiego, sekretarz Zespołu Ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+, współzałożyciel Akademii Familijnej w Polsce.
8. Leszek Jażdżewski
Publicysta i działacz społeczny. Współtwórca i redaktor naczelny liberalnego pisma „Liberté!”, współtwórca Igrzysk Wolności (Igrzyskawolnosci.pl).
9. Olga Kozierowska
Bizneswoman, dziennikarka, mentorka, trener biznesu, inicjatorka wsparcia i promocji kobiet w Polsce w życiu społecznym i gospodarczym. Stworzyła Sukces Pisany Szminką, pierwszą w Polsce organizację kompleksowo wspierającą przedsiębiorczość́ kobiet.
10. Sebastian Kulczyk
Menedżer, prezes zarządu Kulczyk Investments, międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w 30 krajach na 4 kontynentach. Ma doświadczenie w kierowaniu spółkami działającymi w sektorze nowych technologii i elektronicznego biznesu. Pracował w departamencie mediów cyfrowych SonyBMG w Nowym Jorku. Współpracował ze spółkami z obszaru new-tech, m.in.: Beyond.pl, GoldenSubmarine, Stanusch Technologies.
11. Artur Kurasiński
Współtwórca serwisów Fokus i Launch. Przedsiębiorca skupiony na wspieraniu i inwestowaniu w projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Mentor, bloger oraz aktywny komentator branżowy. Współtwórca cyklu spotkań Aula Polska oraz nagród Aulery.
12. Wojciech Kuśpik
Prezes i akcjonariusz Grupy PTWP, twórca i wydawca specjalistycznych mediów. Inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największej imprezy biznesowej w centralnej Europie.
13. Dorota Masłowska
Pisarka, dramaturg, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna. Laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść „Paw królowej”.
14. Łukasz Misiukanis
Założyciel największej agencji social media w Polsce, która w styczniu br. stała się częścią agencji Isobar Poland, wchodzącej w skład globalnego holdingu reklamowego Dentsu Aegis Network. Interesuje się e-commerce, rozwojem Internetu oraz mediami społecznościowymi. Członek Mensy.
15. Grzegorz Piątek
Krytyk i popularyzator architektury, kurator, współtwórca i prezes fundacji Centrum Architektury. Autor wielu publikacji i wystaw o architekturze i mieście, zdobywca Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. W 2013 r. pełnił funkcję naczelnika wydziału estetyki w warszawskim ratuszu.
16. Patrycja Piekutowska
Wybitna skrzypaczka i pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych i profesor nadzwyczajny. Od 17 lat koncertuje, wystąpiła w 32 krajach na 5 kontynentach. Promuje z wielkim sukcesem muzykę polską XX wieku. Nagrała 10 solowych albumów.
17. Wojciech Przybylski
Red. naczelny „Res Publiki Nowej” oraz „Visegrad Insight”. Inicjator projektu „DNA Miasta”. Twórca „New Europe 100” – listy promującej „challengerów”, przebojowych twórców, przedsiębiorców, polityków.
18. Michał Sadowski
Założyciel Brand24 SA, firmy zajmującej się monitoringiem Internetu. Laureat tytułu Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards 2013. Autor bestsellerowej książki „Rewolucja social media”.
19. Tomasz Sadzyński
Urzędnik administracji publicznej, w 2010 r. p.o. prezydenta miasta Łodzi, od trzech lat prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – jednej z najlepiej ocenianych SSE w Polsce.
20. Maria Seweryn
Aktorka, reżyser teatralny. Współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, która prowadzi Teatr Polonię i Och-Teatr w Warszawie.
21. Kamila Sidor
Przedsiębiorca społeczny, współtwórczyni i CEO międzynarodowej społeczności Geek Girls Carrots. Wspiera inicjatywy społeczne, m.in. „Link do Przyszłości”, mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT.
22. Agnieszka Skala
Doktor ekonomii, badaczka, edukatorka i promotorka przedsiębiorczości w obszarze wysokich technologii. Adiunkt na Politechnice Warszawskiej, współzałożycielka/prezes Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest.
23. Paweł Sroczyński
Inicjator Cohabitatu, projektu który redefiniuje pojęcie postępu i przywraca równowagę w relacjach człowieka ze środowiskiem. Propagator wizji regeneratywnej ekonomii open source oraz technologii low-tech przy budowie siedlisk życia ludzi.
24. Sławomir Sierakowski
Publicysta, socjolog, krytyk literacki, twórca środowiska lewicowego wokół „Krytyki Politycznej”, której jest redaktorem naczelnym i wydawcą. Dyrektor Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie.
25. Dariusz Żuk
Prezes Polski Przedsiębiorczej – ekosystemu dla startupów, oferującego narzędzia do testowania (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), inwestowania (AIP Seed Capital) oraz akcelerowania biznesu (AIP Business Link).