Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Zwiedzamy Danię samochodem
Posted by

Zwiedzamy Danię samochodem

Polskie prawo jazdy jest ważne na zasadach europejskich, także obowiązuje również w Danii. Oczywiste jest, że samochód powinien mieć określone tablice rejestracyjne – z numerem oraz znakiem państwa. Podczas pobytu krótkotrwałego (do 3 miesięcy) można poruszać się samochodem o polskich rejestracjach, jednak w przeciwnym razie powinno się dokonać rejestracji auta na 14 dni w ciągu pierwszego wjazdu. Istnieje obowiązek uiszczenia podatku, który zwykle wynosi 2/3 ceny pojazdu. Obowiązkiem staje się również zrobienie przeglądu technicznego i wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku pobytu krótszego niż rok można zwrócić się do urzędu z wnioskiem o odstąpienie i możliwość czasowego używania pojazdu o zagranicznych rejestracjach.

Maksymalna prędkość na duńskich autostradach to 110 km/godz. (na niektórych specjalnie oznakowanych autostradach – 130 km/godz.), na drogach poza terenami zabudowanymi – 80 km/godz a w miastach – 50 km/godz. W przypadku parkowania, należy nabyć zegar parkingowy.  Rowerzyści traktowani są pierwszorzędnie, co oznacza, że mają oni pierwszeństwo ruchu. Należy uważać na wszelkie wykroczenia, gdyż w Danii podlegają one wysokim karom. Obowiązkowe jest także używanie świateł mijania przez cały rok.

 

fot: sxc.hu

3 0 22 02 marca, 2010 Komunikacja, News, Przewodnik, Transport, Turystyka Marzec 2, 2010

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.