Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia
Posted by

Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia

Debata „Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia”

„W Polsce problem jakości powietrza w sposób bezpośredni jest związany ze strukturą zużywania paliw. U nas nadal węgiel jest ekonomicznie najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania i produkowania ciepłej wody użytkowej na własne potrzebny. Niska emisja w pierwszej kolejności powstaje z emisji z domków jednorodzinnych – chociaż nie tylko. Jednak w układzie przemysłowym Polska dokonała ogromnego postępu jeśli chodzi o sprawy związane z jakością powietrza” – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej podczas debaty „Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia” zorganizowanej przez Global Compact Poland oraz Najwyższą Izbę Kontroli.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa: Środowiska, Rozwoju, Energii oraz Infrastruktury i Budownictwa w randze Sekretarzy oraz Podsekretarzy Stanu, a także Posłowie na Sejm RP, przedstawiciele instytucji, eksperci oraz sektor prywatny.

– „W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju znajduje się cały rozdział dotyczący czystego powietrza. Są tam zawarte zapisy realizowane przez rząd. (…) Z racji tego, że mamy taką strukturę pozyskania paliw, chcemy doprowadzić do tego, aby w dobrym kotle było spalane dobre paliwo. Aktualnie są procedowane dwa rozporządzenia dotyczące standardów jakości paliw i standardów jakości kotłów” – powiedział wiceminister Paweł Sałek.

Wiceminister Sałek zauważył, iż przyczyną zanieczyszczenia w Polsce jest ogrzewanie domków jednorodzinnych węglem oraz brak odpowiedniego planowania urbanistycznego. Pokreślił również, że nie jest to problem dotyczący jedynie Polski, ale też 16 innych krajów europejskich.

Wiceminister wyraził opinię, iż stereotypowe postrzeganie Polski jako kraju zanieczyszczonego jest niesłuszne, ponieważ to nie nasz kraj jest największym emitentem CO2 w Europie. Podkreślił, iż resort środowiska dokłada wszelkich starań, aby poprawić jakość powietrza. Przede wszystkim celem ministerstwa jest rozważna rozbudowa stacji monitoringu i poprawa jakość zbieranych danych, tak aby nie mogły być one kwestionowane.

Podczas rozmowy dyskutowano przede wszystkim nad rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza, koncentrując się na kwestiach związanych ze stanem monitoringu jakości powietrza oraz problematyki rozwoju ciepłownictwa w Polsce. Celem debaty było rozważenie możliwości wprowadzenia efektywnego zarządzania produkcją oraz dystrybucją energii cieplnej w miastach i społecznościach lokalnych.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska (mos.gov.pl)
Fot: mos.gov.pl

5 0 577 26 kwietnia, 2017 Ekologia, News, Polityka, Wydarzenia 26 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.