Zasady ruchu drogowego w Danii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Zasady ruchu drogowego w Danii
Posted by

Zasady ruchu drogowego w Danii

Podstawowe zasady ruchu drogowego w Danii

W trakcie prowadzenia samochodu na terenie Danii należy mieć ze sobą: prawo jazdy, a także w przypadku samochodów spoza Danii: dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Obowiązkowo należy wozić ze sobą czerwony trójkąt ostrzegawczy.  Zalecane jest posiadanie gaśnicy, apteczki oraz kamizelki odblaskowej (nie ma jednak takiego obowiązku).

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok.

Każdy podróżujący w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Obowiązkowy jest fotelik (siedzisko) dla dziecka, które ma poniżej 135 cm wzrostu. Nie można umieszczać fotelika dla dziecka na przednim siedzeniu pasażera tyłem do kierunku jazdy, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Używanie klaksonu w miastach dozwolone jest tylko w przypadku sytuacji zagrażających życiu.

Należy uważać na rowerzystów, szczególnie  przy wykonywaniu skrętu w prawo. Rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo.

Zabronione jest używanie fotoradarów.

Ograniczenia prędkości:
– teren zabudowany 50 km/h
– centrum Kopenhagi 40 km/h
– poza terenem zabudowanym 80km/h, czasami dozwolone jest 90 km/h
– autostrada 130 km/h, na niektórych odcinkach istnieją jednak ograniczenia
– prędkości do 110 km/h
– samochody ciężarowe – poza miastem maksymalnie 70 km/h, na autostradzie maksymalnie 80 km/h

Parkowanie w mieście
Obowiązkowe jest używanie zegara parkingowego w każdym miejscu, gdzie postój ograniczony jest czasowo. Odpowiedni zegar, dostępny jest w formie np. papierowego dysku na większości stacji benzynowych. Możliwość parkowania dwoma kołami na chodniku przewidują przepisy jedynie niektórych gmin duńskich (np. zakaz w Kopenhadze). Limity czasowe parkowania oznaczone są na znakach. Oznaczenia są w j. duńskim i wskazują dni tygodnia oraz godziny dozwolonego lub niedozwolonego parkowania. Miejsca, w których parkowanie jest zabronione są często oznaczone żółtą, ciągłą linią na krawężniku.

Tłumaczenia niektórych skrótów i zwrotów:
Man. = Mandag = poniedziałek
Tirs. = Tirsdag = wtorek
Ons. = Onsdag = środa
Tors. = Torsdag = czwartek
Fre. = Fredag = piątek
Lør. = Lørdag = sobota
Søn. = Søndag = niedziela
Privat Omrade – teren prywatny
Parkering forbud – parkowanie zabronione
Reservert Parkering – parkowanie dla posiadających zezwolenia do parkowania

Maksymalna ilość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód to 0,5 promila. Karane jest również usiłowanie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Policja korzysta z alkomatów. Zabronione jest prowadzenie pod wpływem narkotyków oraz substancji odurzających. Policja korzysta z miernika szerokości źrenic.

Nałożenie kary na kierowcę następuje na miejscu. Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policji sprawa kierowana jest do sądu. Kary za przekroczenie prędkości są wysokie. Taryfikator mandatów dostępny jest na stronie:  http://www.sikkertrafik.dk/Raad-og-viden/I-bil/Boeder-og-straf/Boedetakster.aspx

Wykroczenia drogowe takie jak np.:
– prowadzenie pod wypływem alkoholu powyżej dozwolonej normy
– prowadzenie z prędkością przekraczającą 160 km/h lub większą o 60% od zaleconej
– prowadzenie samochodu z przekroczoną maksymalną ładownością

powodują zawieszenie prawa do prowadzenia samochodu oraz konieczność zdania egzaminu z zasad ruchu drogowego. Po zdaniu egzaminu kierowca pozostaje na 3 letnim okresie próbnym.

Wykroczenia takie jak np.:
– prowadzenie pod wpływem alkoholu powyżej 1,20 promila we krwi
– prowadzenie samochodu z prędkością większą niż 200 km/h

skutkują zawieszeniem prawa do prowadzenia samochodu na okres od 6 miesięcy do 10 lat.

Policjant, który podejrzewa, że nastąpiło przekroczenie przepisów skutkujące odebraniem prawa do prowadzenia samochodu może zatrzymać prawo jazdy, również wydane przez polskie organy.

W Danii dostęp do stacji benzynowych, na których możliwe jest zatankowanie samochodu poruszającego się na LPG jest bardzo ograniczony.

Informacja dla kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych dotycząca tzw. stref niskiej emisji spalin dostępna jest w j.polskim na stronie:
http://www.mst.dk/English/Air/reducing_traffic_emissions/LEZs_in_Denmark/LEZ_polsk/lez_polsk.htm

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

5 0 526 19 września, 2016 Komunikacja, News, Prawo, Przewodnik, Turystyka 19 września, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.