Zagraniczne przewozy turystyczne w Danii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Zagraniczne przewozy turystyczne w Danii
Posted by

Zagraniczne przewozy turystyczne w Danii

Zmiana przepisów dotyczących zagranicznych przewozów turystycznych

 

W dniu 1 lipca 2014 r. w Danii weszła w życie nowa, znowelizowana skonsolidowana ustawa o podatku od wartości dodanej VAT (Lovbekendtgørelse nr. 106 af 23. januar 2013 om merværdiafgift – Momsloven). Dla firm działających w branży autokarowych przewozów turystycznych, zmiany w ustawie oznaczają zniesienie dotychczas obowiązujących zasad, które w niektórych sytuacjach umożliwiały działanie bez konieczności rejestracji polskiego przedsiębiorstwa jako płatnika VAT w Danii. Od dnia 1 lipca 2014 r., wszystkie zagraniczne firmy działające w branży przewozów turystycznych, muszą zarejestrować swoją działalność w Danii jako podatnik VAT, tj. otrzymać duński nr. SE (zamiennie CVR) i odprowadzać ten podatek zgodnie z ogólnymi duńskimi przepisami.

Jak zarejestrować firmę na potrzeby rozliczania VAT?

Firmę zagraniczną na potrzeby VAT można zarejestrować wypełniając formularz nr 40001 na stronie www.virk.dk (http://english.virk.dk/integration/76659), następnie wydrukować i przesłać na adres Duńskiego Urzędu ds. Działalności Gospodarczej:
Erhvervsstyrelsen
Langelinie Allé 17
DK-2100 København

Do formularza można dołączyć:
• dokument rejestracyjny firmy z polskim numerem NIP/VAT;
• zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach z polskiego urzędu skarbowego;
• (w przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych, kopie umowy/oferty/kontraktu zawartej z osobą fizyczną).

Po dokonaniu rejestracji, Duński Urząd Celno-Skarbowy (SKAT) przesyła do przedsiębiorstw pisma kontrolne, w których m.in. prosi o ww. informacje/dokumenty (dlatego należy zwrócić szczególną uwagę i wpisać poprawny adres do korespondencji).

Dowód rejestracji należy zabrać ze sobą na wypadek kontroli w Danii. Deklarację planowanej do przejechania liczby osobokilometrów oraz związane z tym opłaty, należy wnieść do SKAT przed wjazdem na terytorium Danii. Po zarejestrowaniu przedsiębiorstwa i otrzymaniu numeru SE/CVR, przedsiębiorstwo polskie otrzyma automatycznie kod do aktywacji w ramach TastSelv i będzie wypełniało deklaracje VAT za pośrednictwem Internetu. Po opłaceniu należności będzie otrzymywało pokwitowanie, które należy wydrukować i zabrać ze sobą.

Na kolejnym etapie, każdorazowo kwartalnie, należy składać deklaracje przewozów i rozliczyć ilość przejechanych kilometrów (od których możliwe będzie odliczenie i zwrot części VAT z tytułu zakupionego paliwa). Dopłata lub zwrot ew. nadpłaconej kwoty VAT będzie miała miejsce wyłącznie wówczas, gdy kwota przekroczy wartość 50 DKK.

Powyższe informacje mają charakter wyłącznie ogólny, a ww. wskazówki nie powinny być traktowane jako substytut profesjonalnej porady, którą może udzielić wyłącznie Duński Urząd Celno-Skarbowy SKAT (www.skat.dk), lub ew. przy rejestracji firmy Duński Urząd ds. Działalności Gospodarczej (http://erhvervsstyrelsen.dk/).

Więcej informacji nt. VAT przy przewozach turystycznych (w jęz. angielskim) można uzyskać online https://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2158342&vId=0 lub telefonicznie pod nr. +45 72 22 18 18. Istnieje również możliwość uzyskania wiążącej interpretacji w ww. sprawie od SKAT, po wypełnieniu formularza i uiszczeniu uprzednio kwoty 400 DKK. Więcej informacji nt. zob. https://www.skat.dk/data.aspx?oId=80176&vId=0&lang=us

 

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze

Fot: własność redakcji

5 0 51 27 stycznia, 2016 News, Turystyka 27 stycznia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.