Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Warunki pracy w Danii
Posted by

Warunki pracy w Danii

Zanim postanowimy wyjechać do Danii w poszukiwaniu pracy, należy zapoznać się z podstawowymi warunkami obowiązującymi w tym kraju, by w razie jakichkolwiek sytuacji mieć możliwość skutecznej walki z pracodawcą.

Najważniejszym dokumentem, z którym powinni się zapoznać obcokrajowcy pracujący w Danii, jest przepis mówiący o obowiązku przedstawienia przez pracodawcę, w ciągu jednego miesiąca, umowy o pracę w języku ojczystym zatrudnianego. Taką umowę pracownik powinien koniecznie dostarczyć do Urzędu Skarbowego, gdyż tylko na podstawie takiego dokumentu może mu zostać przyznana karta podatkowa.

Umowa o pracę powinna zawierać takie dane jak: imię i nazwisko, dane firmy, wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem i świadczeniami, formę wynagrodzenia i wykonywanej pracy, urlop czy nawet warunki wypowiedzenia pracy. Ponadto ważne jest, aby znajdowały się tak podpisy obu stron.

Czas pracy w Danii nie jest określony ustawowo, jedynie przez liczne układy zbiorowe pracy. Zasadniczo wygląda to następująco: 37 godzin tygodniowo, codziennie od 6 do 18. Dopuszczalne jest także wydłużenie tego czasu do 50 h/tydzień. Pracownikowi przysługuje jedna przerwa na odpoczynek i posiłek: od 30 do 60min. Układy zbiorowe obejmują także minimalne wynagrodzenie dla różnych branż,  za nadgodziny i okres wypowiedzenia umów. Tak więc zanim zdecydujemy się na pracę w Danii, warto najpierw zapoznać się prawem pracy panującym w kraju.

 

fot: sxc.hu

2 0 216 13 lutego, 2010 Praca i Pobyt, Przewodnik Luty 13, 2010

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.