System szkolnictwa w Danii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

System szkolnictwa w Danii
Posted by

System szkolnictwa w Danii

Według badań OECD, duński system szkolnictwa jest najlepszy. Uczniowie mają zapewnioną darmową naukę, podręczniki i transport do szkoły. Ponadto studenci mają możliwość otrzymywania stypendiów w wysokości od 2 d 4 tysięcy koron miesięcznie.

Każdy obywatel Danii ma obowiązek 9letniej nauki. Ma on możliwość wyboru szkoły według własnych preferencji. Do dyspozycji są szkoły gminne, prywatne czy publiczne, a także możliwość nauki domowej. Po ukończeniu podstawówki i pierwszego poziomu szkoly średniej, Duńczycy mogą kontynuować naukę w szkole zawodowej, bądź z myślą o studiach – w gimnazjum.

Ponadto wszelkie koszty edukacji pokrywa państwo lub rząd i gmina. Na studiach obowiązuje anglosaski system kształcenia, tak więc jest on bardzo podobny do polskiego. Po 3,5 roku nauki Duńczyk może otrzymać tytuł licencjata, a po kolejnych dwóch – magistra.

Zaletą jest to, że duńskie uczelnie próbują podążać z duchem czasu. Od kiedy na rynku pojawiły się nowe dziedziny, takie jak np. biotechnologia, na uczelniach wystartowały kierunki przygotowujące studentów do podjęcia wyzwań w tych dziedzinach.

Duńskie uniwersytety są przyjazne także dla obcokrajowców, którzy mają możliwość otrzymania stypendium naukowego. Istnieje wiele projektów takich jak Socrates-Erasmus, które pomagają pogłębiać wiedzę. Najważniejsze jest to, że państwo kładzie nacisk na nabycie wiedzy praktycznej, co jest niezwykle przydatne w przyszłym życiu zawodowym.

 

fot: sxc.hu

Wyszukiwaliście:

4 1 106 22 lutego, 2010 Edukacja, Przewodnik Luty 22, 2010

1 comment

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.