Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Statek Minik Arctica w drodze na Grenlandię
Posted by

Statek Minik Arctica w drodze na Grenlandię

Minik Arctica płynie na Grenlandię

Wielozadaniowy statek towarowy Minik Arctica w drodze na Grenlandię. Jednostka, wybudowana przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla grenlandzkiego armatora Royal Arctic Line, w porcie Nuuk spodziewana jest 14 listopada.

Minik Arctica jest statkiem towarowym typu B202 o bardzo nietypowej konstrukcji. To połączenie mini-kontenerowca, lodołamacza i statku zaopatrzeniowego. Jednostka ma 45,35 m długości, 12,8 m szerokości oraz 3, 5 m zanurzenia. Pojemność statku to 36 TEU. Jednostka rozpędza się do 10 w., a na jej pokładzie pracuje 8 członków załogi. Minik Arctica w trudnych arktycznych warunkach będzie dowoziła niewielkie ilości ładunków do małych niedostępnych portów wokół Grenlandii. Jej zadaniem jest również utrzymywanie komunikacji między miejscowościami wzdłuż wybrzeża tej największej wyspy świata – statek ma kilka miejsc pasażerskich w salonie z fotelami lotniczymi.

Największym wyzwaniem budowniczych i projektantów statku było pomieszczenie w niedużym kadłubie wszystkich systemów i urządzeń oraz przystosowanie jednostki do ciągłej pracy w bardzo niskich temperaturach.

Statek spełnia wymogi najnowszej klasy PC5 oraz PC6 (Polar Class). Wzmocniona konstrukcja kadłuba umożliwia mu pracę w ekstremalnych warunkach żeglugi arktycznej, w rejonach pokrytych grubą krą lodową i przy temperaturach sięgających – 35 stopni Celsjusza.

Jednostka została wybudowana pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL (Det Norske Veritas), według projektu polskiego biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design & Consulting (projekt RMDC 2879 ACV).

Statek został przekazany armatorowi 1 września. W Danii prowadzono na nim prace przygotowawcze i szkolenie załogi. 2 listopada Minik Arctica wyruszyła na Północny Atlantyk. Chrzest jednostki zaplanowany jest na 30 listopada w Qaqortoq na południu Grenlandii.

To nie pierwszy tego typu statek zbudowany przez stocznię Remontowa Shipbuildning. Ivalo Arctica pracuje już na wodach Grenlandii. Jednostka została przekazana armatorowi w marcu, a jej chrzest odbył się 22 października w Aasiaat – największym porcie eksportu ryb z Grenlandii. Matką chcrzestną została Ann Andreassen – dyrektor domu dziecka w Uummannaq.

Anna Suchenek

 

Źródło: Portal Promocji Eksportu (denmark.trade.gov.pl)
Fot: denmark.trade.gov.pl

1 0 536 12 grudnia, 2016 News, Turystyka 12 grudnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.