Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

„Przy Planty 7/9” – pokaz filmu w Danii
Posted by

„Przy Planty 7/9” – pokaz filmu w Danii

Duński pokaz filmu „Przy Planty 7/9”

Reżyser filmu i główny bohater uczestniczyli w premierze i spotkali się z publicznością. Podczas Festiwalu Filmów Żydowskich, który zakończył się w niedzielę 19 lutego, swoją duńska premierę miał film dokumentalny „Przy Planty 7/9” w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence Loewingera. Głównym bohaterem filmu jest Bogdan Białek, człowiek który ostatnie niemal 20 lat swojego życia poświęcił przywracaniu pamięci o wydarzeniach pogromu kieleckiego z lipca 1946, pojednaniu i dialogowi polsko – żydowskiemu. Jego historia jest również historią Kielc, które pokonują „zbiorową niepamięć” i przywracają przeszłości należne jej miejsce w dziejach miasta. Twórcy filmu dotarli do relacji i dokumentów osób ocalałych z pogromu, które dzielą się nimi na ekranie. Film odtwarza tragiczne wydarzenia z 1946, będąc równocześnie apelem o otwarta debatę na temat przeszłości.

Reżyser Michał Jaskulski oraz główny bohater filmu Bogdan Białek byli obecni na prezentacji filmu. Po projekcji spotkali się z publicznością, która podzieliła się swoimi bardzo pozytywnymi wrażeniami i emocjami. Dyskusja koncentrowała się wokół dalszych planów dot. pokazów filmu oraz na potrzebie edukacji w zakresie dialogu międzykulturowego i religijnego.

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: kopenhaga.msz.gov.pl

1 0 125 20 lutego, 2017 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Luty 20, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.