Poprawa w duńskiej gospodarce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Poprawa w duńskiej gospodarce
Posted by

Poprawa w duńskiej gospodarce

Według prognoz Komisji Europejskiej, po trzech latach stagnacji duńska gospodarka wykazuje oznaki poprawy – wzrastają wskaźniki zaufania, rośnie produkcja przemysłowa oraz ceny mieszkań. Prognoza Komisji przewiduje, że w tym roku wzrost PKB wyniesie 0,3%, w 2014 roku 1,7%, a w 2015 roku wzrośnie do 2,7%. W 2014 i 2015 roku wzrost będzie rezultatem rosnącego popytu krajowego i wzrostu eksportu. Finanse konsumentów i przedsiębiorstw poprawią się. Komisja przewiduje także, że deficyt sectora finansów publicznych wzrośnie do 1,7% w tym roku i do 2,7% w 2015 roku. Natomiast w prognozowanym okresie dług publiczny pozostanie na poziomie poniżej 50% PKB.

Ogólnie prognozy dla duńskiej gospodarki są dobre, głównie ze względu na wzrost zaufania konsumentów i poprawę wskaźników zatrudnienia, ale także ze względu na większe dochody konsumentów, na które miała wpływ zeszłoroczna reforma systemu podatkowego, obniżka stóp procentowych i spadek inflancji. Niski poziom infalcji w tym roku jest rezultatem obniżki akcyzy na początku bieżącego roku oraz redukcji stawek ubezpieczeń.

Duńska gospodarka jest mała i otwarta, dlatego Dania jest bardzo uzależniona od tego co dzieje się na rynkach zagranicznych. W związku ze spodziwaną poprawą popytu zewnętrznego Komisja przewiduje, że poprawią się wyniki duńskiego eksportu.

Natomaist niski poziom inwestycji w sektorze prywatnym, który miał miejsce od początku kryzysu finansowego, ma szansę wzrosnąć dzięki rządowemu pakietowi stymulacyjnemu i lepszym prognozom dla popytu zewnętrznego.

Komisja wyraziła zaniepokojenie wysokim poziomem długu prywatnego, który powoduje, że duńska gospodarka jest szczególnie podatna na nagłe podwyżki stóp procentowych.

 

Komisja Europejska – prognoza gospodarcza jesień 2013
  2012 2013 2014 2015
PKB wzrost (%, r/r) -0.4 0.3 1.07.2013 1.08.2013
Inflacja (%, r/r) 2.04.2013 0.6 1.05.2013 1.07.2013
Bezrobocia (%) 7.05.2013 7.03.2013 7.02.2013 1.07.2000
Bilans budżetu państwa (% of PKB) -4.1 -1.7 -1.7 -2.7
Dług publiczny brutto (% of PKB) 45.4 44.3 43.7 45.1

 

Źródło: www.ec.europa.eu oraz materiały pochodzą ze strony Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze (copenhagen.trade.gov.pl)

3 0 43 26 listopada, 2013 Biznes, News Listopad 26, 2013

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.