Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Polski samochód w Danii
Posted by

Polski samochód w Danii

Polski samochód w Danii – ważne

Poniższe informacje nie dotyczą osób, które przyjeżdżają do Danii w celach turystycznych.

 

Obowiązek rejestracji pojazdów

Zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą podatku rejestracyjnego przygotowaną przez duński urząd skarbowy, która dostępna jest także w j.polskim:

 

INFORMACJA SKAThttp://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1809637&vId=205092&lang=US

 

Każdy cudzoziemiec zamierzający osiedlić się w Danii na stałe lub czasowo i przywożący ze sobą pojazd, jest zobowiązany do jego zarejestrowania w terminie 14 dni od przyjazdu oraz do zapłacenia podatku rejestracyjnego. Osoby, które mają miejsce zamieszkania w Danii, nie mogą korzystać z pojazdów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. W razie wątpliwości dotyczących tego jak SKAT ocenia charakter Państwa pobytu na terenie Danii można zwrócić się do tego urzędu z odpowiednim zapytaniem wykorzystując formularz 21.059 E

Jeśli mieszkasz w Danii, posiadasz nr CPR i sprowadzasz do Danii samochód na zagranicznych tablicach rejestracyjnych pamiętaj, że musisz poinformować o tym duński urząd skarbowy SKAT. Na dokonanie tej czynności masz 24 godziny od momemntu wjazdu na teren Danii. Rejestracji samochodu dokunuje się w formie elektronicznej poprzez stronę: www.skat.dk/motor-udland. Pamiętaj aby zachować potwierdzenie złożenia zawiadomienia.

Istnieje możliwość uzyskania zgody na poruszanie się przez określony czas samochodem na obcych tablicach rejestracyjnych. W celu uzyskania urzędowego potwierdzenia możliwości korzystania z samochodu na obcych numerach rejestracyjnych, należy zwrócić się do SKAT i złożyć wniosek o wydanie zgody SKAT na poruszanie się pojazdem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. W tym celu należy wypełnić  formularz 21.059 E [http://(http//www.skat.dk/blanketter/21059E_P216E_0606_ApplicationForMotorVehicleInDenmark.pdf)].

Polscy obywatele, planujący pobyt w Danii w okresie od 1 do 3 lat, mogą ponadto zwrócić się do SKAT z wnioskiem o umożliwienie płacenia podatku rejestracyjnego kwartalnie z góry. Należy przy tym zauważyć, że w powyższym przypadku spłacana jest jedynie część należnego podatku rejestracyjnego – obliczana proporcjonalnie do okresu korzystania z pojazdu na terenie Danii – formularz 21.036E [http://http//www.skat.dk/blanketter/21036.pdf].

W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z organami administracji skarbowej pod numerem telefonu 72 22 18 18 lub drogą mailową na www.skat.dk/kontakt.

Obywatele polscy powinni pamiętać, że obowiązujące w Danii regulacje nie są, wg dostępnych ekspertyz prawnych, sprzeczne z prawodawstwem Unii Europejskiej i nie mają charakteru dyskryminacyjnego wobec obywateli polskich. Ich oprotestowywanie lub zmiana może się odbywać wyłącznie w trybie obowiązujących w Danii i w Unii Europejskiej norm i przepisów.

UWAGA można ubiegać się o zwrot części wniesionego podatku rejestracyjnego w chwili opuszczania Danii na stałe. W tym celu należy wypełnić formularz 21.044E [http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1951418&vId=0&lang=US].

Podatki oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Przed zarejestrowaniem pojazdu niezbędne jest dokonanie badania technicznego pojazdu oraz jego przeglądu celnego.  Należy również  wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – OC. Po zarejestrowaniu pojazdu w Danii, właściciel samochodu zobowiązany jest do opłacania rocznego podatku od pojazdów oraz tzw. zielonego podatku.

 

Urząd właściwy do rozpatrzenia sprawy wybiera się ze względu na miejsce zamieszkania:

 

SKAT Hoje Taastrup

Helgeshoj Alle 9

2630 Tastrup

mail: motorcenter.hoejetaastrup@skat.dk

Rejon:

Zelandia, Kopenhaga, Bornholm

 

SKAT Odense

Lerchesgade 35

5000 Odense C

mail: registreringsafgift.odense@skat.dk

Rejon:

Południowa Jutlandia i Wyspa Fyn

 

SKAT Arhus

Lyseng Alle 1

8270 Hojbjerg

mail: motor.aarhus@skat.dk

Rejon:

Środkowa Jutlandia

 

SKAT Aalborg

Lyngvej 2

9000 Aalborg

mail: motorcenter.aalborg@skat.dk

Rejon:

Północna Jutlandia

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

4 0 643 14 września, 2016 Komunikacja, News, Prawo, Przewodnik, Turystyka 14 września, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.