Polacy unikają noszenia sprzętu ochronnego w pracy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Polacy unikają noszenia sprzętu ochronnego w pracy
Posted by

Polacy unikają noszenia sprzętu ochronnego w pracy

Pracownicy unikają noszenia sprzętu ochronnego w pracy

Przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale także współpracowników. W przemyśle gwarancją bezpiecznej pracy jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego. Jednak jak pokazuje badanie zrealizowane dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* prawie co czwarty pracownik uważa, że tak sprzęt… nie jest mu potrzebny.

Aż 10% pracowników polskich zakładów nie czuje się bezpiecznie w pracy. Ten wysoki wynik, wiąże się zarówno z brakiem stałości zatrudniania, ale także nieprzestrzeganiem zasad BHP i nieużywaniem odpowiedniego sprzętu w czasie pracy przez pracowników. I choć według badań aż 90 % osób uważa, że za BHP odpowiedzialny jest pracodawca, to jednak niemal tyle samo wskazuje, że w pracy każdy odpowiada za siebie. I swoje bezpieczeństwo.

Teoretycznie pracownicy wiedzą, że to czy nie dopuszczą do ewentualnego wypadku zależy tylko od nich. Liczy się odpowiednie zachowanie podczas wykonywania obowiązków oraz umiejętne stosowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w praktyce. Ponad połowa z nich uważa dodatkowo, że gwarantem bezpieczeństwa jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak hełm, okulary, a także maski ochronne.

Jednak jak pokazują badania używanie odpowiedniego sprzętu BHP deklaruje zaledwie 58% pytanych. Prawie co siódma osoba (14%) używa go tylko czasami, a co czwarta (24%) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny. Skąd takie podejście do kwestii bezpieczeństwa?

– Wiele osób nie korzysta ze sprzętu ochronnego nie dla tego, że nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie się z tym wiąże, ale z uwagi na to, że taki sprzęt uniemożliwia lub utrudnia im wykonywanie obowiązków w komfortowych warunkach. Pracownik fabryki narażony na działanie szkodliwych pyłów czy gazów powinien stosować odpowiednią maskę lub półmaskę ochronną, żeby zabezpieczyć swoje drogi oddechowe. Ale nawet najwyższej jakości maska czy półmaska, zawsze utrudni trochę swobodne oddychanie. Zdarza się też niestety, że jest ona źle dopasowana, Dlatego część pracowników niechętnie używa ten sprzęt– tłumaczy Karolina Smułka z działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.

Według eksperta z amerykańskiej firmy 3M sposobem na przekonanie pracowników do noszenia odpowiedniego sprzętu, jest zadbanie o to, by był on zarówno bezpieczny, jak i komfortowy w użyciu. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest promowana we wrześniowej kampanii 3M Science. Applied to life™, zaprojektowana przez naukowców firmy, półmaska filtrująca 3M Aura™ serii 9300+,

– W półmasce filtrującej 3M™ Aura™ zastosowano kilka unowocześnień z myślą o wygodzie pracownika. Wydajny zawór wydechowy skutecznie usuwający wydychane gorące powietrze, elastyczna krawędź półmaski, pozwalająca na uszczelnienie w okolicach nosa i podbródka bez wywierania zbytniego nacisku, czy też pianka pochłaniająca pot w okolicy nosa zapewniają większą wygodę. To wszystko sprawia, że pracownik chętniej zastosuje półmaskę, a przez to będzie lepiej chroniony – dodaje.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.com

1 0 8 24 lutego, 2017 News, Praca Luty 24, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.