„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” / bieg na orientacje

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” / bieg na orientacje
Posted by

„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” / bieg na orientacje

„Ochrona – wykorzystanie – równowaga” – pod takim hasłem przebiegały rozegrane w dniach 10-14 sierpnia XVII Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację. W organizowanej w Danii imprezie wzięli udział leśnicy z 18 państw. Reprezentacja leśników z Polski liczyła 36 uczestników.

Podczas trzech dni mistrzostw leśnicy rywalizowali kolejno w biegu sprinterskim, średnim oraz biegach sztafetowych. Każdy z nich miał swoją specyfikę. Bieg sprinterski rozegrany został na krótkich dystansach – od 1,7 km dla najmłodszych kategorii wiekowych do 3,7 km w kategorii M21 w mieście Varde. Bieg średni – na dystansie od 2,3 do 5,7 km – przebiegał w bardzo trudnym, wydmowym terenie porośniętym głównie karłowatą sosną i niskopiennym, zdeformowanym dębem oraz po wrzosowiskach. Nieco szybciej można było pokonać trasy biegu sztafetowego, ale i ten teren był bardzo wymagający.

W tych nietypowych (poza sprintem) warunkach rezultaty polskiej reprezentacji należy ocenić bardzo wysoko. Pod względem liczby zdobytych medali był to najlepszy występ w historii startów polskich leśników na Mistrzostwach Europy (od 1996 r.). Uzyskali oni aż 18 medali. Jeżeli dodać do tego bagaż wiedzy, jaki wywieźli z Danii podczas wycieczki oraz sesji referatowej, poświęconej edukacji, można uznać ten wyjazd za bardzo pożyteczny.

Polską reprezentację wsparły Lasy Państwowe oraz Związek Leśników Polskich w RP. Przyszłoroczna rywalizacja przebiegała będzie w Norwegii. Warto się do niej przygotować.

Tekst: Włodzimierz Protasiewicz
Prezes Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegu na Orientację Leśników


Jak w Danii się biega na orientację

Udostępnianie lasu poprzez stwarzanie warunków do uprawiania biegu na orientację jest bardzo popularne w krajach skandynawskich. W Danii w to przedsięwzięcie bardzo się angażują tamtejsze lasy państwowe (Skov-og Naturstyrelsen), odpowiadając w ten sposób na zapotrzebowanie społeczne na ten typ rekreacji. Na swojej stronie internetowej mają umieszczoną ofertę terenów, dla których sporządzono specjalistyczne mapy ze stałą siecią punktów kontrolnych.

Punkty te umieszczone są na charakterystycznych drewnianych słupkach z logo tej leśnej instytucji. W ten oto prosty sposób, bez dużych nakładów na budowę kosztownych ścieżek, umożliwia się każdemu zainteresowanemu zabawę w bieganie na orientację.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)
fot: sxc.hu

1 0 38 02 września, 2010 Ekologia, News, Sport Wrzesień 2, 2010

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.