Katedra Ribe - zabytek w Danii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Katedra Ribe – zabytek w Danii
Posted by

Katedra Ribe – zabytek w Danii

Katedra Ribe to kolejny z wyśmienitych zabytków Danii. Jest to budowla wybudowana niegdyś w stylu romańskim przywiezionego statkami kamienia wydobytego bardzo daleko stąd, w Ardenach, Wogezach i górach Eifel. Znajduje się ona około 3 km. Od morza. Kiedyś to najstarsze miasto Danii było najważniejszym portem Europy Północnej.

Budowa katedry rozpoczęła się w 1130 roku, a zakończona została w 120 lat później. Była to zawrotna szybkość jak na tamte czasy, co świadczyło o zamożności miasta. Zbudowana została z ogromnym rozmachem, jednak stała tylko 33 lata. W 1283 roku podczas pasterki runęła jedna z wież, zabijając wielu ludzi. W 1333 roku wybudowano nową wieżę – Plebejską, z której można oglądać panoramę miasta.

Niestety miasto nie zostało dalej rozwijane. Mieszkańcy nie mieli funduszy na rozbudowę, więc pozostały stare budynki. Ribe, jako najstarsze duńskie miasto, szczyci się także najstarszym duńskim ratuszem i karczmą. Większość zabytków Ribe to pozostałości epoki średniowiecza, ewentualnie renesansu.

 

fot: wikipedia.org

3 0 26 09 marca, 2010 Atrakcje turystycze, Baza turystyczna, Turystyka Marzec 9, 2010

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.