Duńskie przepisy ruchu drogowego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Duńskie przepisy ruchu drogowego
Posted by

Duńskie przepisy ruchu drogowego

Duńskie przepisy ruchu drogowego dla przyjezdnych i nie tylko

 

Duńskie przepisy ruchu drogowego zezwalają na prowadzenie samochodów z polskim prawem jazdy w Danii. Samochód musi posiadać znak kraju pochodzenia i numer rejestracyjny. Jeżeli pobyt w Danii ma charakter turystyczny to obywatel może jeździć samochodem z polskim numer rejestracyjnym. Pobyt stały zobowiązuje do rejestracji samochodu w Danii. Duńskie przepisy ruchu drogowego nakazują to zrobić do 14 dni od pierwszego dnia wjazdu. Należy za to opłacić podatek rejestracyjny, który wynosi 2/3 wartości pojazdu. Dokładniejsze informacje można uzyskać na stronie duńskiego urzędu podatkowego: www.skat.dk.

Tak jak w Polsce trzeba mieć przegląd techniczny samochodu jak i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli pobyt nie przekracza roku można się starać o pozwolenie tymczasowe na używanie samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Od 2008 roku zajmuje się tym duński urząd podatkowy SKAT. Duńskie przepisy ruchy drogowego nakazują do zapinania pasów zarówno kierowcę jak i pasażera. Foteliki są przeznaczone na podróżowania dzieci w samochodzie. Na duńskich autostradach maksymalna prędkość to 110 km/godz. . (na niektórych specjalnie oznakowanych autostradach – 130 km/godz.) na terenach niezabudowanych – 80 km/godz. a w miastach – 50 km/godz. Jeżeli łamie się Duńskie przepisy ruch drogowego to można dostać wysokie kary. Zegar parkingowy trzeba mieć za szybą w trakcie parkowanie samochodu. Rowerzyści mają pierwszeństwo ruchy drogowego. Policja duńska nie reaguje jeżeli dojdzie do np. stłuczki, małej kolizji. W takiej sytuacji należy spisać dane kierowcy wraz z numerem polisy ubezpieczeniowej i nazwą firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli pojazd jest uszkodzony to następuje odholowanie do Autoryzowanej Stacji Obsługi(przypisanej do marki pojazdu). Wtedy ASO przekazuje dane do firmy ubezpieczeniowej i następuje wycena szkody przez rzeczoznawcę.

Przez cały rok kierowców obowiązuje włączanie świateł mijania. Jazda po alkoholu jest dozwolona do 0,5 promila. Jeżeli przekroczone jest 1,2 promila we krwi to duńska policja zabiera prawo jazdy. Policja może odebrać prawo jazdy wtedy gdy zostanie przekroczona prędkość o 60% lub wtedy kiedy kierowca przekracza prędkość 160 km/h.

 

Na podstawie materiałów: Polak za granicą – poradnik (polakzagranica.msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com

4 0 138 21 maja, 2016 Komunikacja, News, Przewodnik 21 maja, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.