Duńczycy uważają swój kraj za przegrany

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Duńczycy uważają swój kraj za przegrany
Posted by

Duńczycy uważają swój kraj za przegrany

Duńska Konfederacja Pracodawców (DA): „Dania kraj przegrany”

 

Duńska Konfederacja Pracodawców (DA) rozpoczęła walkę z roszczeniowym podejściem części Duńczyków do własnego systemu społecznego, uznając Danię jako „kraj przegrany”, przynajmniej w porównaniu ze Szwecją.

Dyrektor Generalny DA – Jørn Neergaard Larsen – stwierdził, iż nadmierne korzyści świadczeń społecznych w postaci wcześniejszych emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, różnych form dodatków pieniężnych, zwolnień lekarskich i innych uprawnień, zachęciło wiele osób w pełni zdolnych do pracy do opuszczenia rynku pracy i życia na zasiłku.

„Kiedy porównujemy się ze Szwecją, szczególnie w jednym istotnym aspekcie Dania naprawdę wygląda na kraj przegrany – to duża liczba dorosłych osób w wieku produkcyjnym, które są finansowo wspierane przez państwo”.

DA przedstawiła 28 punktowy plan, wzorowany na modelu szwedzkim, wzywający do cięć świadczeń socjalnych, traktowanych jako część wspólnego wysiłku, celem przywrócenia 85.000 osób z zasiłku i aktywnego włączenia do rynku pracy. Według DA działanie zgodnie z planem mogłoby w dłuższej perspektywie przynieść 60 mld DKK oszczędności. Ponadto DA sugeruje ponowną ewaluację wszystkich osób otrzymujących renty z tytułu niezdolności do pracy celem oceny zdrowia i ich ewentualnej możliwości powrotu do pracy.

Choć duńska premier Helle Thorning-Schmidt zdystansowała się od propozycji DA, J. N. Larsen stwierdził, iż będzie kontynuował akcję akcentowania wszystkich napiętrzających się problemów.

„Wiele osób otrzymujących obecnie rentę z tytułu niezdolności do pracy, były pierwotnie przyznawane w wyniku choroby psychicznej. Jednak większość ze zdiagnozowanych przypadków mogła być wyleczona, a leczone osoby mogą odzyskać zdolność do pracy i są w stanie pracować. Nie twierdzę, iż to każdy przypadek, jednak na pewno dotyczy to wielu osób”.

Ponadto J. N. Larsen zauważył, iż w Szwecji po przeprowadzonej ewaluacji udało się ponownie skierować 200.000 osób do pracy w ciągu ostatnich ośmiu lat. Jednocześnie zaakcentował, iż obecnie Dania ma jeden z najniższych wzrostów PKB wśród wszystkich krajów OECD.

Źródło: copenhagen.trade.gov.pl
Fot: copenhagen.trade.gov.pl

2 0 438 29 maja, 2016 News, Praca 29 maja, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.