Ambasada Danii organizuje warsztaty o OZE

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Ambasada Danii organizuje warsztaty o OZE
Posted by

Ambasada Danii organizuje warsztaty o OZE

Ambasada organizuje warsztaty o OZE i efektywności energetycznej w Gdańsku i Słupsku

 

W dniach 19 i 20 listopada w Gdańsku i Słupsku odbędą się warsztaty pt. „Efektywność energetyczna w budynkach oraz mikro i małe instalacje OZE jako element budowy gospodarki niskoemisyjnej w gminach”. Ambasada Danii zorganizowała to wydarzenie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Miasta Słupska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Warsztaty są częścią projektu ambasady zatytułowanego Smart Living 2014-2017.

http://polen.um.dk/pl/doradztwo-handlowe/campaigns/smart-living-2014-2017/

Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie przykładów duńskich i polskich lokalnych planów energetycznych, które wspierają zastosowanie rozwiązań efektywnych energetycznie.

W warsztatach wezmą udział przedstawiciele gmin województwa pomorskiego, a wśród prelegentów znajdą się duńscy i polscy eksperci z zakresu efektywności energetycznej oraz duńskie przedsiębiorstwa, które zaprezentują swoje rozwiązania technologiczne. Spotkanie otworzy Prezydent Miasta Słupska i Ambasador Danii, który zaprezentuje „Smart Living Reference Book” – publikację towarzyszącą projektowi Smart Living 2014-2017.

W programie przewidziana jest również prezentacja projektu Bright Green Island – Bornholm Eco Project – przykładu współpracy duńskich przedsiębiorstw na wyspie Bornholm w celu stworzenia unikalnego zielonego centrum biznesowego. Dodatkowo przedstawiciele polskich gmin i instytucji opowiedzą o obecnie stosowanych zielonych rozwiązaniach i perspektywach rozwoju wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

W ciągu ostatnich 20 lat Polska osiągnęła bardzo wysoki wzrost w zakresie efektywności energetycznej. Inwestycje w energooszczędne rozwiązania są wspierane przy pomocy środków unijnych i z budżetu. Celem tych działań jest roczna oszczędność energii na poziomie 94 000 MW poprzez budowę obiektów efektywnych energetycznie zarówno w sektorze publicznym, jak i w prywatnym.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 ponad 150 mln złotych będzie przeznaczone na finansowanie projektów w obszarze efektywności energetycznej. Maksymalny poziom pomocy wynosi 85% wartości inwestycji.

ENERGIA PROSUMENCKA

20 lutego 2015 roku polski parlament uchwalił długo oczekiwaną ustawę o OZE. Ustawa zawiera z góry ustalone taryfy dla instalacji o mocy poniżej 10 kW, co było pierwszym krokiem do uruchomienia rynku prosumenckiego, którego wielkość jest oceniana na 200 000 prosumentów. Otrzymają oni wsparcie w wysokości 0,75 zł/kWh za energię produkowaną w instalacjach o mocy do 3kW, natomiast instalacje o mocy od 3 do 10kW otrzymają wsparcie do 0,7 zł/kWh w zależności od wykorzystanego rodzaju technologii.

Najbardziej popularne technologie wykorzystywane przez prosumentów to instalacje fotowoltaiczne i mikro instalacje wiatrowe, ale rośnie również popularność pomp ciepła i małych instalacji biogazowych, które powinny w niedalekiej przyszłości dołączyć do tego grona.

Dodatkowym elementem wsparcia rozwoju małych i mikro instalacji OZE, proponowanym przez polski rząd są narzędzia finansowe oparte o fundusze unijne na lata 2014-2020, które zostaną rozdystrybuowane na poziomie krajowym i regionalnym.

PROJEKT SMART LIVING

Ambasada Danii, we współpracy z patronami honorowymi i partnerami strategicznymi, realizuje trzyletni projekt współpracy pod hasłem „SMART LIVING – w kręgu innowacji”. Projekt służy wymianie wiedzy i doświadczeń w kilku obszarach tematycznych służących idei „smart living”:

• Efektywność energetyczna

• Inteligentna energia

• Energetyka odnawialna

• Gospodarka odpadami

• Zdrowy styl życia

Ideą projektu jest tworzenie płaszczyzny współpracy opartej na otwartym dialogu między światem nauki, polityki i biznesu. W 2014 roku do projektu włączyły się: Lublin, Kielce, Szczecin, Kraków, Warszawa. W tym roku rozszerzamy współpracę także o Gdańsk i Słupsk.

Źródło: polen.um.dk
Fot: freeimages.com

0 0 249 19 listopada, 2015 Ekologia, News, Wydarzenia 19 listopada, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.