Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Video

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Aarhus – Europejską Stolicą Kultury 2017
Posted by

Aarhus – Europejską Stolicą Kultury 2017

Duńskie Aarhus Europejską Stolicą Kultury 2017

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury powędrował z Wrocławia do Aarhus.

W sobotę, 21 stycznia 2017 r. w duńskim Aarhus zainaugurowano uroczyście program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2017, na który składa się ponad 400 wydarzeń kulturalnych, planowanych w nie tylko w samym mieście, ale w całym regionie Środkowej Jutlandii pod hasłem „Przemyślmy to!” (ang. „Let’s rethink!”). Ceremonię otwarcia uświetniła obecność Królowej Danii JKM Małgorzaty II, szefa rządu Larsa Løkke Rasmussena oraz Minister Kultury Mette Bock. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, środowisk naukowych i artystycznych. W swoim wystąpieniu Królowa Małgorzata II zwracała uwagę, że „kultura jest tym, co nas łączy jako ludzi, jako społeczeństwa i jako narody, kolejnym pokoleniom daje poczucie tożsamości i wspólnoty, ale jest też podstawą dobrego życia”, zaś duńska Minister Kultury wskazywała na rolę kultury jako katalizatora przemian, ułatwiającego dialog i porozumienie.

Przy okazji wizyty w Aarhus ambasador Henryka Mościcka-Dendys spotkała się także z dr Peterem Bugge, bohemistą z Uniwersytetu Aarhus (UAar), aby przedyskutować możliwości zintensyfikowania współpracy naukowo-badawczej państw Grupy Wyszehradzkiej z UAar.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2017 r. przyznany został duńskiemu Aarhus i cypryjskiemu Pafos. W ubiegłym roku były to Wrocław i hiszpańskie San Sebastian. Wrocław realizował program pod hasłem „Przestrzenie dla piękna. Projektowanie” i jako pierwsze miasto – stolica kultury prowadził osobny program kuratorski dla architektury. Łącznie we Wrocławiu odbyło się ponad 2000 wydarzeń, w których udział wzięło wg szacunków organizatorów ponad 5 mln. uczestników.

Pełen program ESK Wrocław 2016 dostępny jest pod adresem: www.wroclaw2016.pl

 

Źródło: Ambasada RP w Kopenhadze (kopenhaga.msz.gov.pl)
Fot: Inauguracja ESK w Aarhus – Ambasada RP (kopenhaga.msz.gov.pl)

Wyszukiwaliście:

2 0 122 25 stycznia, 2017 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Styczeń 25, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

Reklama

My na Twitterze

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w duńskich realiach. Gdy przybyliśmy do Danii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Dania. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Kopenhagi i całej Danii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Danii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.


Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaDania.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.